Bir Dahiyi Anlamak – Nikola Tesla

Bir Dahiyi Anlamak – Nikola Tesla

   “Yaşamamızda, ilk çabalarımız güçlü ve disiplinsiz ilerleyen bir hayal gücünün içgüdüsel telkinleridir. Bu büyüdükçe akıl kendini ortaya çıkarır ve bizde daha sistemli daha planlı hareket eden bireyler haline geliriz. İlk zamanlar aslında üretken olmayabiliriz, ama o dönem geleceğimize ışık veren fenerlerimiz olacaktır.”
 
    Bu sözcüklerin sahibi Nikola Tesla…
 
  Kendisinden Fizik Mühendisliği okuduğum dönemde çok şey öğrendim ve böyle bir dâhinin neden gerçek anlamda bilinmediğinden hep üzüntü duydum. Biliyor muydunuz ki eğer Wardenclyffe projesi devam ettirilseydi bugün hiçbirimiz enerjiye belki de para vermeyecektik.
 
   Peki bu dahi, iş ve genel yaşamda bize ne gibi öğütler veriyor…
  • Çocukluğundan hayatının sonuna kadar tüm dikkatini kendi üzerine odaklamaya zorladı. Çünkü ona hayatın korunması için iç gözlemin paha biçilmez değerini bilmeyi ve başarının bir yolu olduğunu öğrettiğini söyler. Çoğu insanın dış dünyayı izlemeye o kadar çok daldığını ve kendilerinde neler olup bittiğinin farkında bile olmadığını bizlere anlatmaya çalışmıştır. Hayallerden kaçınma ve gerçek tehlikeleri göz ardı etme bizlerin en büyük hastalığını olduğu bizlere o dönemlerden anlatmaya çalışmıştır. 
  • Hayatı boyunca cahillik ve kaygısızlıkla savaşan, çeşitli zorluklar, tehlikeler, sıkıntılar atlatan ve tıpkı bir sihirbazın ortadan kaybolması gibi ara sıra ortadan kaybolduğundan bahseder. Bazen insanların yukarıda bahsettiğim gibi iç dünyasında o paha biçilmez değerini görmesi için bu kayboluşun gerektiği aşikar.
  • Günümüzün baskıcı iş temposuna atıf yapar gibi bize o zamanlardan şunu söylüyor “ İşgücü belirli zaman aralığında sergilenen performans olarak düşünülürse o zaman dünyanın en büyük tembeli sayılırım. Baskı altında harcanan her çaba , hayat enerjisinden fedakarlık yapmayı gerektirir. Eğer düşünce işgücüne eşitse, uyuduğum zamanların dışında neredeyse hayatım boyunca çalıştım.”
  • İnsanların bozulmamış, gelişmiş mekanizmasıyla çok hassas, gözlemci ve çevrenin değişmekte olan koşullarına sıkı sıkıya bağlı olduğunu ve algılanabilecek risklerden kaçabilmesini sağlayan baskın bir sezgiyle donatıldığından bahsetmektedir. Bunu geliştirmek ve değerlendirmek bizlerin elinde.

  Bu maddelerin yüzlercesi var. Bu kişiyi anlamak için çaba göstermek gerektiğine inanıyorum. Çünkü projeleri gerçek anlamda devam etseydi bugün yaşadığımız dünya çok farklı olacaktı.   

Buralarda Paylaş

Yorum gönder

You May Have Missed