Çocukluk çağındaki yıkıcı davranışlar, sanayileşmiş ülkelerdeki en yaygın ve maliyetli zihinsel sağlık sorunları arasındadır. Bu da bireyler ve toplum için uzun vadede önemli olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Düşük kazanç, bireysel ve aile refahına yıllarca zarar verebilir ve artan finansal bağımlılık, stres, psikopatoloji ve erken ölüm riskiyle ilişkili olduğunu Paul Kl. ve Moser K. 2009 yılında yaptıkları “İşsizlik ruh sağlığını olumsuz etkiliyor: meta analiz” çalışması ile ortaya koymuştur. Bu nedenle, hangi bireysel davranışların özellikle düşük kazanca katkı sağladığının belirlenmesi esastır.

Bu bağlamda Montreal, Quebec, Kanada’nın en fakir mahallelerinde bulunan 53 okulda okuyan 6 yaşındaki 920 çocuk için öğretmen puanlı davranış değerlendirmeleri 1984 yılında elde edilmiş ve sonrasında ise düzenli olarak veriler Nisan 1984 – Aralık 2015 tarihleri ​​arasında toplanmış ve Ocak 2017 – Mayıs 2018 arasında analiz edilmiş.

Yapılan çalışmalar sonucunda ise “Dikkatsiz” olan çocuklar yetişkin olduklarında düşük kazanç elde ederken, “Sosyalleşen” çocuklar ise yüksek kazançlar elde ettikleri ortaya çıkmıştır.

Dikkatsizliğin ve düşük sosyal davranışların izlenmesi anaokulunda başlamalı, böylece risk altındaki çocuklar erken müdahale ve destekle tespit edilebilir ve hedeflenebilir.

Kaynak: Doi: 10.1001 / jamapediatrics.2018.5375
Görsel: https://dallascityoflearning.org

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s