İşinizde Mizahın Gücü

İşinizde Mizahın Gücü

Twitter eski CEO’su Dick Costolo, mizahı hayatının merkezinde tutarak kariyerine başlamış ve işindeki başarılarının çoğunu mizah kullanarak elde etmiştir. Costolo, 2009 Eylül ayında COO olduğu gece  Twitter’da  “Yarın Twitter COO’su olarak ilk tam gün. Görev 1: CEO’yu zayıflatıp iktidarı sağlamlaştır.” paylaştı ve  bir yıl sonra kendisi CEO oldu.

Tıpkı mizah kariyer başarısına katkıda bulunabileceği gibi fırtınalı düşmelere de neden olabilir. 20 Aralık 2013 tarihinde bir medya ve internet şirketi IAC’ın Halkla İlişkiler Temsilcisi Justine Sacco Güney Afrika’ya gitmeden önce havaalanında “Afrika’ya gidiyorum. Umarım AIDS değilimdir. Şaka yapıyorum. Ben beyazım.” dedikten sonra büyük tepki alarak işine son verildi.

Costolo’nun deneyimi, mizahın bireyin kurumsal merdivene tırmanmasına yardımcı olabileceğini söylerken, Sacco’nun deneyimi, mizah kullanımında doğabilecek risklerin bir hikayesini sunmaktadır.

Genel olarak baktığımızda ise bizim gibi güç mesafesi geniş toplumlarda mizah kariyeri derinden etkileyeceğini düşünürüz. Diğer yandan  Harvard İşletme Okulundan A.W. Brooks ve arkadaşları 8 farklı çalışma yaparak, mizah kullanımının mevcut konumları nasıl etkileyeceği araştırdı.  Bulguları ise şu şekilde;

  • Bir konum kazanmak için çok kaynak harcanmakta, mizah ise bunun ucuz ama riskli yolu.
  • Mizah ile kendine güven ve yetkinlik arasında doğru bir orantı vardır. Bu doğrultuda da başarılı mizah yetkinlik, üst konum ve kendine güveni gösterirken, uygunsuz ve başarısız mizah güven duygusunu gösterirken aynı zamanda az yetkinlik ve düşük konumu gösterir.
  • Mizah kullanma becerisi, önemli bir sosyal ve yönetsel beceridir. Mizahı etkin bir şekilde kullanan bireyler kendine güven, uygunluk sinyali verebilir ve konumlarını artırabilir.
  • Şirket çalışanları mizah kullanma yeteneklerini geliştirerek önemli yararlar elde edebilir.
  • Mizah, bireyleri nasıl seçtiğimiz, eğittiğimiz ve geliştirdiğimiz konusunda önemli bir rol oynamalıdır.

Bakıldığında mizah kullanımı aslında oldukça etkili bir araçtır. Ama kullanmasını öğrenememiş isen öldürücü bir silaha dönüşebilir, Justine Sacco’nun başına geldiği gibi.

Kaynak: Risky business: When humor increases and decreases status. TB Bitterly, AW Brooks, ME Schweitzer. Journal of Personality and Social Psychology 112 (3), 431

Buralarda Paylaş

Yorum gönder

You May Have Missed