Soğuk Bir Duş İşinize İyi Gelecek

Soğuk Bir Duş İşinize İyi Gelecek

Yazın gelmesiyle birlikte havaların ne kadar sıcak olduğu ve “bu sıcaklarda çalışılır mı?” konuşmalarının artacağı su götürmez bir gerçek. Hal böyle olunca da sıcak havalarda genel olarak işe gitmeden önce güzel bir rahatlama duşu alırız. Peki hiç şunu söylediğiniz oluyor mu?

“İşe gitmeden soğuk bir duş yapsam çok iyi gelir”

Soğuk su bizi titretir. Bu da vücudumuzun sıcaklığı korumak için geliştirdiği istemsiz bir tepkidir. Bu durumda vücut kortizol gibi hormonların artmasına neden olan “savaş yada kaç” durumunu tetiklemektedir. Aynı zamanda soğuk duş, iyi yağları aktivite hale getiriyor. Bundan ötürü vücut sıcaklığını kontrol eden mekanizma olan termoregülasyonunu etkileyerek kalori yakıp, vücudu ısıtmaya çalışır. Metabolizmayı yükseltmeye ve kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olurken obezite ve diyabet riskini de azaltma durumu söz konusudur.

Sosyal ağlarda yada zaman zaman medyada yer alan haberlere baktığımızda “soğuk duşun” bağışıklık sisteminin iyileştirilmesi, kardiyovasküler dolaşım ve canlılık gibi sağlık üzerinde çok sayıda yararlı etkiye sahip olduğu iddia edilmiştir. Tabii bu konuda gerçek ilişki belirsizliğini korumaktadır. Bu alanda, Hollanda’da 5 kişilik akademik grup, 18-65 yaş aralığında 3.018 katılımcı ile yaptığı çalışmada soğuk duşun sağlık ve iş hayatına etkisini araştırmışlar ve bu belirsizliğe biraz ışık tutmuşlardır.

Sonuçlar ise şu şekilde; 30, 60, 90 saniyelik soğuk duş alan gruplara bakıldığında zaman olarak bir değişiklik gözlenmemiş. Fakat bu kişilerin soğuk duş almayandan %29 daha az hastalıktan dolayı izin aldıklarını ve eğer ki sporda yapıyorlarsa %54’ü daha az izin kullandıklarını ifade etmişlerdir.

Özetle baktığımızda, günde 30 saniyelik soğuk duş aldığınızda hasta olsanız dahi diğerlerine göre hastalıklardan daha hızlı şekilde kurtuluyor, işinizdeki devamsızlığınız buna göre diğerlerine göre daha az oluyor. O sebeple hem kendi sağlığınız hem de işgücü piyasasının sağlığı için yıl içinde spor yapıp, soğuk bir duş almayı ihmal etmeyiniz.

Kaynak: Buijze GA, Sierevelt IN, Van der Heijden BCJM, Dijkgraaf MG, Frings-Dresen MHW (2016). The Effect of Cold Showering on Health and Work: A Randomized Controlled Trial. PLoS ONE 11(9): 1-15.

Buralarda Paylaş

Yorum gönder

You May Have Missed