Raflarımızda dünyanın kütüphanelerinin raflarından, insanlığın kendini yazacak duruma geldiğinden beri biriktirdiği bilgileri ve hayalleri kapsayan kitaplar vardır. Zihnin kitaplar aracılığıyla çıktığı serüvene dair bir imgeye sahibiz. Kitap, artık çıkmış olduğumuz karanlıkları bize unutturduğu farz edilen kendimizle ilgili ilerlemelerin simgesidir. Kitap, bazen kendin keşfin olmakla beraber bazen de yönlendirenlerce keşfettiğin bir dünyadır.

Bu bağlamda sosyal medyada takip ettiğim ve günümüzün parasal anlamda en başarılı insanları başarısının arkasında kitap okuma alışkanlığının olduğu her platformda dile getiriyorken bazende tavsiyelerde bulunuyorlar. Bunlar arasında Bill Gates, Elon Musk, Mark Zuckerberg vs. yer almaktadır.

Bill Gates’in her yıl 50 kitap yada haftada bir kitap okumayı kendine misyon edinmiştir. Hatta her yıl https://www.gatesnotes.com/Books sitesinde tavsiye kitaplarını sunar. Bende İngilizceleri pahalı olduğundan Türkçeye çevrilene kadar yada çevrildiyse hemen kütüphaneme ekleyerek okuyorum ve şuana kadarda tavsiye kitaplarında sevmediğim olmadı. Çünkü bende onun gibi bilimden işletmeye, tarihten romana her türlü kitabı okumaktan keyif alıyorum. Diğer yandan yaşadığım dünya hakkındaki bilgime katkı sağlaması Gates’i takip etmeme neden olmuştur.

Elon Musk ise bildiğiniz üzere günümüzün IronMan lakabını taşıyan girişimcisidir. O da bilimkurgu kitaplarına yönlenmeme ve bunun yanı sıra dünyaya, yaşama ve geleceğe olan bakış açımı geliştirecek farklı alanlarda kitaplar okumamı sağlamıştır. Ki bende onun gibi 11 yaşımda gazete kuponlarıyla biriktirdiğimiz  Britannica Ansiklopedisinin tamamını okumuştum 🙂

Mark Zuckerberg, farklı kültürler, inançlar, tarihler ve teknolojiler hakkında bilgi edinmek adına her hafta bir kitap okuyacağını Ocak 2015‘te “Kitaplar bir konuyu tam olarak keşfetmenize ve kendinizi bugünün medyasından daha derin bir şekilde keşfetmenize izin verir. Medya diyetimi kitap okumaya doğru kaydırmak için sabırsızlanıyorum.” şeklinde kendi facebook hesabından beyan etmişti. Bu doğrultuda incelemek isterseniz tavsiye kitaplarına bakabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s