Connect with us

Hakkında

Farklı olmayı amaçlamadan farklı olan biriyim.

İlkokulda öğretmenlerin ileride ne olacaksın Volkan dediklerinde herkes gibi doktor, hakim, öğretmen gibi basma kalıp söylemler yerine “Atatürk” olacağım diyecek kadar farklı. Bu uğurda Heybeliada Askeri Deniz Lisesi kazanıp 2 yıl sonrasında bırakacak kadar farklı.

Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliğinde okurken uluslararası dans festivalleri organizasyon sorumlusu, profesyonel dans sporu eğitmeni ve hakemi,hatta Dans Sporları Federasyon Yönetim Kurulu üyesi olacak kadar farklı (zor bölümde okuyup bu kadar dallanıp budaklanırsak o bölüm çokkkk uzun yıllar bitmez tabii).

Hacettepe Üniversitesinde bunlar yetmiyormuş gibi kanser tedavisi ve ilaçları üzerinde yapmış olduğum bitirme projemin akabinde 1 yıl sonrasında ruhsal sağlımı tamamıyla bozmamak adına Tıp Fakültesi Biofizik masterını bırakacak kadar farklı.

Ankara Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi ve Kariyer Danışmanlığı yüksek lisansını yaparken “mühendis insanların sosyal alanlarda yer alması kadar aptalca bir şey olamaz” söyleminde bulunanlara karşı sonuna kadar farklılıkların güzellik getireceğini gösterecek kadar farklı.

Tezsiz olarak geçen bölümümden “GTH Bakanlığının Tarıma Yönelik Eğitim Çalışmaları ve Bunun İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Açısından İrdelenmesi” konulu tezi bitirerek kırsal alandaki insanların durumları için projelerime devam edecek kadar farklı.

İnsan Kaynağının önemini her anlamda algılayan biri olarak Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri yüksek lisansını ve sonrasında çalışma psikolojisi alanında uzmanlaşmak adına Sosyal Politika ve Çalışma İlişkileri doktorasını yapacak kadar farklı.

Ayrıca insan kendini ne olarak tanımlarsa o olduğuna inanan biri olarak kendimi de “Bilim İnsanı” olarak tanımlamaktayım. Çünkü çocukluktan bu yana bir bilim insanında olması gereken merak duygumu hiç kaybetmedim.

Bugünlerde ise Transdisiplinerlik bakış açısıyla bilimsel çalışmalarıma devam ediyorum.

Evet benim senden farkım özetle bunlar. Ama unutma ki senin benden farkın ise bizi aslında bilimin aydınlığında tamamlayacaktır. O sebeple farklara farkındalıkla yaklaşman ve paylaşımın güzelliğini fark etmen dileğiyle, mutlulukla kal derim.

Volkan AŞKUN Bilim İnsanı