Çıkış ⇒ Mülakat

  Yüksek sirkülasyon, düşük performansı veya düşük sirkülasyon, yüksek performansı göstermektedir. Bu bağlamda örgütler, çalışanların örgüte bağlılık seviyelerini ve bu seviyeye göre örgütün ne şekilde kendini güncellemesi gerektiğini öğrenmeleri gerekmektedir.

  Bu bağlamda ülkemizde çok kullanılmayan fakat bence oldukça önemli olan çıkış mülakatı, örgütler tarafından dikkate alınmalı. Sonuç itibariyle bu durumda kalan yöneticiler dinleme becerilerini geliştirebilir, görünmeyen sorunları ve fırsatları algılayabilir ve çalışanların bu durumda dahi görüşlerinin önemli olduğu algısı mevcut çalışanlar üzerinde yaratılarak bağlılıkları arttırılabilir. Aynı zamanda işten ayrılan çalışanlar sonraki süreçte örgütün çok iyi reklam kaynağı olması da muhtemeldir.

  Bilinçli bir yönetici sürdürebilir bir anlayışla çıkış mülakatlarını  örgüte göre dizayn edebilirse harika yetenek yönetiminin de bir anlamda sağlamış olur. O sebepledir ki İK programın bazı prosedürlerini yerine getirebilir, ancak departman şeflerinin, yönetim kadrosunun da bu mülakatlarda yer alması örgütün geleceği için bir yol haritası çizmesinde fayda sağlayabilir.

 Çıkış mülakatları insan kaynağı hakkında derinlemesine bilgi sunabileceğindendir ki örgütler bu konuda gözlerini açmalıdır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s