Ülke Olarak Neredeyiz ?

    Artık bildiğiniz üzere değişen dünya ile fiziksel, biyolojik ve dijital teknolojilerin birleşmesiyle küresel bi değişim içindeyiz. Baktığımızda aslında 4. Endüstriyel Devrimin göbeğindeyiz. Bu gelişen ve değişen zamanda kişisel teknoloji her yerde olduğu için üretim, tüketim, iletişim ve enerji gibi birbiri ile etkileşim yaşam tarzımızı değiştiriyor ve değiştirmeye de devam edecektir. Bu ise gelecekte gelir eşitsizliği ve jeopolitik güvenlik ile birlikte sosyal değer sistemleri ve etik çerçevelerle ilgili yeni tehditler ortaya koyacaktır. Böylesi bir değişim ve gelişim varken peki biz neredeyiz ? 
  Eylül ayında açıklanan Dünya Ekonomik Forumu Küresel Rekabet Gücü Raporu 2016-2017 aslında bizim nerede olduğumuzu çok iyi şekilde göstermektedir. 
 
  Bu raporunu analiz etmek adına 3 temel anahtarımızı var . Bunlar ise aşağıda yer aldığı üzere “faktöre dayalı ekonomilerin anahtarı , verimlilik odaklı ekonomilerin anahtarı ve inovasyona dayalı ekonomilerin anahtarı”.


 
  Bunları oluşturanlar ise şekilde de yer aldığı üzeredir. (şekil ve maddeler içindeki sayılar 138 ülke içinde yerimizi göstermektedir)
Mavi çizgiler Türkiyeyi gri alan ise Avrupa ve Kuzey Amerikayı göstermektedir
Şimdi raporda yer alan bu başlıkların içeriğinde ne gibi maddeler var biraz özet geçelim.
1.Kurumlar : İçerisinde 21 madde yer almaktadır. Bunlardan yargı bağımsızlığında -107, fikri mülkiyet korumasında – 95 , firmaların etik davranışlarında – 93 yer alırken en iyi derecemiz yatırımcıların korunma direncinde – 20 şeklinde olup genel ortalamamız 74. sıraya yerleştirmiştir.
 
2.Altyapı : İçerisinde 9 madde yer almaktadır. Mobil – hücresel telefon – 101 iken uygun havayolu koltuk kapasitesi – 16 olup bu alanda genel ortalamamız 48.  
 
3.Makroekonomik çevre : 5 madde yer almaktadır. Enflasyon – 121 , devlet bütçe dengesi – 23 ve genel ortalamamız 
 
4.Sağlık ve ilk ögretim(sağlıkta):  10 maddede yer almaktadır. İlk öğretim kalitesi – 105 iken HIV yaygınlığında – 1 (yani en az bizde görünmekte ). Genel ortalamamız ise 79.
 
5.Yüksek öğretim ve eğitim: 8 madde var. Eğitim sistemin kalitesi – 104, matematik ve fen eğitimin kalitesi – 107, okul yönetimlerinin kalitesi – 112, personel eğitiminin kapsamı – 101 iken yüksek öğretim kayıt oranı – 17. Genel ortalamamız 50. 
 
6.Mal piyasa verimliliği: 16 maddede en iyimiz yerel rekabetin yoğunluğu – 12 iken ithalat – 104, yabancı sermaye sıklığı – 102 ve genel ortalamamız 52.
 
7.İşgücü piyasası : 10 madde en iyi yer aldığımız neredeyse yokken kadınların işgücüne katılımı – 125 , işçi – işveren ilişkilerindeki işbirliği – 119 , yetenek çekmek için ülke kapasitesi – 107 ve genel ortalamamız 126!
 
8.Finansal piyasa gelişimi : 8 maddeden yasal haklar endeksi ile mali hizmetlerin ödenebilirliği – 97 iken burada da iyi diyebileceğimiz derecemiz yok. Genel ortalamamız da 82.
 
9.Teknolojik hazırlık : 7 maddede iyi derecemiz yok ! Mobil geniş band abonelikleri ile internet kullanıcısı – 71 ile en kötü derecemizken genel ortalamamız da 67!
 
10.Pazar büyüklüğü : 4 maddelik bu alan en iyi yerimiz ve 17. sıradayız. Fakat ihracat – 97 ile yine üzülmekteyiz.
 
11.Ticari çok yönlülük : 9 maddelik bu alanda rekabet üstünlüğünün yapısı – 106 ve pazarlamanın kapsamı – 92 ile en kötülerimiz yer alırken ,en iyimiz maalesef yok . Genel ortalamamız da 65. 
 
12.İnovasyon : 7 maddelik bu önemli alanda bilimsel araştırma kurumlarının kalitesi – 103 ile zaten genel bir özet geçmiş ! Genel ortalamamız da zaten 71. 
 
Bu verilerle bahsettiğimiz 3 anahtarımızdan ülke olarak neredeyse hemen hemen hepsine aynı “uzaklıkta” yakınız. Yani 138 ülkeden 55. olacak şekilde ! 
 
Raporda ülkemiz için nasihatları ise;  
  Yüksek öğretimde kayıt oranları arttırırken içi boş eğitim verdiği görmekte, bu sebeple de çok vasıflı işgücünün kurulması, eğitim kalitesinin arttırılması ve işbaşı eğitim yatırımının arttırılması gerekmektedir. Esneklik arttırılarak yetenekler daha etkin kullanılabilmesi, daha dinamik iş ortamı yaratmak, inovasyon ekosistemi yaratmak, bilim araştırma kurumlarının kaliteli hale getirilmesi için ve işgücünü piyasasının zayıf yönleri ele alınmasıyla acilen yapısal reformlar hayata geçirilmelidir. Tabii bunu yaparken de kamu kurumlarının daha şeffaf ve en önemlisi verimli hale getirmesi şart.  
 
  Bu arada sanmayınız ki bu veriler 15 Temmuz 2016 dan sonra toplanıp rapor halinde verildi. 
 
 Sanırım her birey olarak bu tabloya bakarak “adaptasyon yetkinliğimizi” arttırmak durumundayız. Hepinize kolaylıklar… 
 
 
Kaynak: World Economic Forum – The Global Competitiveness Report 2016 -2017, Klaus Schwab 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s