Yaratıcı Gücü Düşük Ülke

 Hiç duydunuz mu PISA diye “Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı” olan dünyanın gözü gibi baktığı bir sistem var. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından üçer yıllık dönemler halinde, 15 yaş grubundaki öğrencilerin kazanmış oldukları bilgi ve becerileri değerlendiren bir araştırma projesidir. Peki bu proje bize ne anlatır ve ne işe yarar ?

PİSA, Okuma Becerileri MatematikFen Problem Çözme gibi 4 farklı alandan oluşmaktadır. (Örnek sorular için lütfen ilgili alanları tıklayınız.)Soruları incelerseniz aslında çocukların ne bildiklerini değil, bildiklerini ne denli kullandıklarını ölçüyor.

Şimdi bu sınava göre eğitim sisteminin kalitesi değerlendirildiğinde, ortalama bir öğrenci  okuma becerileri, matematik ve fen alanlarında 462 puan elde ederek OECD ortalaması 497’nin altında kaldı. Türkiye’de kız öğrencilerin performans ortalaması, erkek öğrencilerin performansından 16 puan daha fazla.

 Diğer yandan asıl varmak istediğim noktaya gelirsek. Yaratıcılık ve Problem çözmede ülkemizdeki çocukların sadece % 2,2 si başarılı. OECD ortalaması %12!  Peki iş dünyasındaki arkadaşlarıma şunu sormak isterim “Şirketinizdeki her 100 kişiden sadece 2’si yaratıcı ve olası problemlerde çözüm yaklaşımları sunabilirken o şirketin başarılı olma olasılığı nedir?”.

 Hadi bu soruyu biraz geniş çerçeveden bakarak soralım. “Ülkemizdeki  okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarını kapsayan örgün eğitimde okuyan yaklaşık 18.000.000 öğrenciden sadece ortalama 400.000 nin yaratıcı düşünebilirken, toplumun inovasyona yani yaratıcılığa dayalı yeni ekonomide şansı olabilir mi ? ”

 O sebeple üstadlarım, dostlarım kendimizi kandırmayalım. Temeldeki eğitim sistemini değiştiremedikten sonra işe alacağınız yada beraber çalışacağınız kişilerle öyle zıplama tahtası kullanır gibi ülkece bir yerlere gidemeyiz. Matematik ortada !
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s