Dünya Sizin Düşlediğiniz Gibidir

 
Biliyorum ki hepimiz daha iyi bir dünya yaratmak için hevesliyizdir. Ama unutmayalım ki “Dünya Sizin Düşlediğiniz Gibidir” 
Kalabalık şehirler, çevreyi kirleten araçlar, tıkalı yollar, birbirine hiç saygısı olmayan toplumları ; sürdürülebilirlik ve eşitlik gibi dünyaya saygılı ve toplumsal sorumlulukları olan prensiplere dayalı yeni bir dünya ile değiştirmek aslında bir rüya değildir. Kendimizi ve örnek aldıklarımızı değiştirmek bizim elimizde olduğu gibi! Benim değiştirdiğim örneklerim aşağıdaki gibidir. Karar sizin 😉
Benzin harcamanızı azaltın. Bisiklet, toplu taşıma kullanımı vs yollarını kullanabilirsiniz.
  • Canınız alışveriş yapmak istediğinizde harcayacağınız meblağının çok çok altında alacağınız bir kitabı okuyun ve asıl gerekli olan “kişisel gelişiminize” katkı sağlayın. Yoksa alışveriş yaparak elde edeceğiniz sanal mutluluk sizi kısa süre sonrasında eski haline getirecek.
  • Egzersiz, meditasyon, ibadet vs sizin ruhunuza ne iyi gelecekse mutlaka yapın.
  • Evinizde, gardırobunuzda, arabanızda ve hayatınızda ne varsa azaltın, küçültün, eksiltin yani ayaklarınıza bağlı olan prangalardan kurtulun. Ve bu kurtulacaklarınızı daha fazla ihtiyacı olan kişilerle paylaşın.
  • Devasa uluslararası şirketlerin tüm mallarından uzak durmaya çalışın ve onları satın almayın. Mutlaka yerli alternatifleri vardır! (Bunun nedenini benimle iletişim kurarak öğrenebilirsiniz.)
  • Size medya üzerinden sunulan yatlar – katlar, harika hayatlar, ulaşıldığında mutluluk getireceğine inandırılmaya çalışan her şeyden uzak durun ve beyin yıkayıcı şeylere inanmayın.
  • Sizleri balon fıçısına çeviren tek gayeleri küresel imparatorluklarını perçinlemek olan fast food zincirlerinden ve bunların dolaylı alım sağlayacağınız ürünlerinden uzak durun.  
  • Bütçenizin durumuna göre en iyi şekilde beslenin. Öğünlerinize dikkat edin.
  • Alkol ve sigaranın çekiciliğine ve size vereceği geçici zevkine inanmayın.  (Bu madde için özellikle “Beyaz Zambaklar Ülkesinde” kitabını okuyun)
  • Başkalarının sorunlarına ve fırsatlarına anlamaya çalışarak destek olun.
Bu listeyi isterseniz aşağıdaki “Yorumlar” bölüme yazarak sizlerde uzatabilirsiniz. Unutmayalım ki dünyadaki asıl amacımız zenginleşmek, tüketmek ve yoketmek değil !
 
 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s