İş Dünyasında, Kadın = Erkek

Yaşadığımız son yüzyılda elde ettikleri kazanımlara rağmen ne erkek ne de kadın özgür ve gerçek bir seçme hakkına sahip değil. Kadınların iş hayatında, aile sorumluluğunda destek olmayan bir eşleri olduğunda gerçek bir seçme hakkı sizce olabilir mi? Yada erkeklere ev işlerinde destek göstermesine rağmen saygı duyulmayan bir toplum olduğunda gerçek bir seçme hakkı …? Eşit fırsatlara sahiplik, herkes elde ettiği fırsatları kullanmaya teşvik edilmedikçe olası değildir. Ama böylesi empati gösterilecek durumlarda kadın yada erkek tam performans gösterebilir.

İş dünyasında bildiğiniz üzere kadınlar konusunda istenmeyen örnekler gözlenmektedir. Bence genel nedenlerinden en önemlisi, kadınlar geçmişte çok fazla birlik içinde çalışmadılar ve kendi aralarında destek mekanizması erkekler kadar gelişmedi. Mesela üst düzey bir kadın yönetici olduğunda bütün gözler onda olup sanki tüm kadınları temsil ediyormuş gibi hareketlerinde bireyden ziyade temsilci gibi davranması beklenmektedir. Diğer yandan hırs, saldırganlık, kuyu kazma, yaptığı işleri baltalama diğer kadınlar tarafından yapılıyorsa, sizce bu durumda kadın karşı cinsine karşı eşit olabilir mi?  
 
Aslında bakıldığında çoğu zaman hiç de fark etmeden kadınlar iğrenilen kültürel yaklaşımları benimser ve karşısındakine yansıtırlar. Sonucunda ise kadınlar cinsiyetçiliğe sadece maruz kalmaz aynı zamanda bunu kendileri de yaparlar. Belki de nedeni kadınlardan daha çok kibarlık ve iyi niyet beklenmesidir. Sonuçta erkek yöneticiden böyle bir beklentiye girmek çokta gözlenen bir durum değil.
 
Erkeklerin mevcut güçlerinden devam edersek, entelektüel sermayesi daha yüksek kadın çalışanı işe alarak yada böyle başvurular yoksa iç dinamikten kadınlara yatırım yaparak terfi ettirilme yollarına başvurulmalıdır. Ev işlerinde kadına destekçi olmak durumundadır. Çocuk bakımında, çocukların derslerine destek olmada, okula bırakıp almada vs. Sonuçta  aile olgusunu bir kurum olarak düşünürsek, kurumda aksayan organizasyonel yapılar kuruma zarar verecek, eşitlik bozulacak ve mevcut artış eğiliminde olan boşanma oranları aynı şekilde devam edecek.

 

Bence iş hayatında başarılı erkekler çocuklarına ev işi yaptığını göstererek, kadınlarda ev işleri yanında başarılı bir kariyer için çalıştığını örneklendirdiklerinde, toplumsal beklentiler cinsiyet üzerinden değil beceri, istek, yetenek vs bağlı olarak değişecektir. Bu da aslında toplumsal olarak gelişeceğimiz ve birey olgusunu anlayacağımız bir geleceğe eğrilecektir.

 
 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s