Kariyer Merdiveni Saçmalığı

 Bildiğiniz üzere bugünlerde Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) var. Aileler ve gençler kendileri adına hayati önem atfettikleri bu sınav için uzun zaman ve para harcadılar. Bu süre içinde psikolojik sorunlarla beraber ebeveyn ve gençler arasında istemsiz sürtüşmeler mutlaka oldu. Neden ?
 
  Kariyer basamaklarından çıkmak için mi ?
 
  Bu günlerde böyle basamaklar ve merdivenler artık maalesef yerini farklı yollardan, farklı dağlardan, tırmanma duvarlarından, hoplayarak, zıplayarak, yana atlayarak, ipten tutunarak vs şekliyle o bahsedilen zirveye ulaşılmaktadır. 
 
  Özellikle kariyerine yeni başlayacak bu bahsi geçen gençlerin ve kariyer değiştiren , farklı dış etkenlerle yolu kapatılan yada çocuk sahibi olduktan sonra tekrar iş dünyasına dönme kararı veren kişilerin hiç böylesi merdivenleri olmayacaktır. 
 
  Kendimden örneklersem, çocukluğumda “Atatürk olacağım” söylemiyle devam eden kariyerim askeri okulla devam etti. Sonrasında Fizik Mühendisliği okurken dansa merakımla daha fazla sosyalleşerek insanlarla olan etkileşimi keşfettim. Bu özelliği, İnsan Kaynaklarına yönelip bu alanda master yaparak değerlendirdim ve İş Güvenliğini Uzmanlığını yanına ekledim. Şimdilerde Çalışma Ekonomisi masterı yaparak işgücünü daha etkin anlamak adına araştırma ve geliştirme imkanı yarattım. Şuanda turizm sektöründe çalışırken belki de biranda kendimi enerji sektöründe bulacağım. Kim bilir ?
 

  Demem şu ki inovasyon döneminde maalesef basamak basamak çıkacağınız merdivenler artık demode. Ve emin olun ki bu farklı yollar size zamanla çok daha farklı bakış açıları ve KARİYER sağlayacak. Ama ısrarla merdivenler bulacağım kendime diyorsanız inovasyon çağında demode olanlar tarafına ayrılacağınızdan şüpheniz olmasın. 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s