Kontrol Listesi

  Öğrenilen bütün işler için bir profesyonellik tanımı ve davranış kuralları söz konusudur. İdealleri ve görevleri açıklayan kurallardır bunlar. Kurallar bazen yazılı olarak açıklanır, bazen de sadece bilinir. Hepsinde ise en azından dört ortak unsuru vardır.
  • Özverili olma beklentisi : Başkalarının sorumluluğunu üstlenen bizler yaşamı bize bağlı olanların gereksinimlerini ve sorunlarını, kendi gereksinim ve sorunlarımızın üzerinde tutarız. 
  • Beceri beklentisi : Bilgi ve uzmanlığımız çerçevesinde mükemmele ulaşmayı hedefleriz. 
  • Güvene layık olma beklentisi: Görevimizi yaparken kişisel davranışlarımızın sorumluluğunu üstlenmemizdir.         
  •  Disiplin beklentisi : Akıllıca hazırlanmış prosedürü takip ederken ve diğerleriyle birlikte çalışırken uyulacak disiplin.

 

 Bu unsurlar dışında bildiğiniz üzere onlarca eğitim alıyor, alanımız olan konularda günden güne uzmanlaşıyor, çok daha fazla inovatif şeylerle işlerimize değer katıyoruz ama yine ve yeniden hatalar yapıyoruz. Bunun asıl nedeni ise artık sahip olduğumuz bilgi yükümüz ve bu bilgilerin karmaşıklığı bu bilgiyi doğru ve güvenli biçimde kullanmamızı aşıyor.
 
  Harvard Tıp Fakültesinde doçent olarak çalışan Atul Gawandebize bunun kolay yolunu söylüyor. “Kontrol Listesi” yani Checklist J Uçuşlardaki kriz yönetiminden tutun, ileri teknik gereken inşaatlara, çok yıldızlı restoranlardan müzik gruplarına kadar bir çok vakayı araştırarak , kontrol listesinin son derece karmaşık işlere nasıl kolaycı çözüm olabileceğini göstermiş. Hatta kendi çalıştığı hastanelerde bu çalışmayı yaparak ölüm oranları azaltmış.
 
  Bu kadar bilgi hatasız olmaz . Ama çözümü basit ! Kontrol Listesi
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s