Veriye Dayalı İşe Alım

 
Geçtiğimiz aylarda Linkedin ekibi, İKcıların başucu kitabı olacak 62 sayfalı bir rapor yayınladı. Raporda “Veriye Dayalı İşe Alım” adımları oldukça etkili anlatımla bizlere sunulmuş. Raporu indirip sizlerde kesinlikle faydalanmalısınız.
Bu tarz veri ve istatistik konuları ile finans konuları diğer İK konuları kadar önemli olduğunu her fırsatta dile getiriyorken böylesi rapor çokta hoşuma gitti 🙂 
Rapor içinde bu işe kafa yoranların bazı yorumları bulabilirsiniz… Demode İK, artık sayfasını kapamak durumunda sanırım 😉 
 
– İnsana ait veriler daha fazla başarılı insanı daha hızlı belirlemek ve işe almak için kullanılabilir… fakat şirketlerin büyük çoğunluğu yetenek kazanımında bu verileri henüz stratejik değer olarak kabul etmemiştir.

– Eski moda antika İK departmanları artık değişiyor. İşin uzmanları artık işe el attı. Analist olarak çalıştığım on beş yıllık süre boyunca, ilk defa şimdi insan kaynakları departmanları veri analizi konusunda ciddileşmeye başlıyor.

– Verilerdeki değerli kısmı çıkarmayı öğrenebilecek İK şirketleri yetenek kazanımının geleceğini tanımlayacak.

– Aday eleme toplantısının amacı geriye dönüp yetenek havuzunuzda temsil edilen yetenek konusunda anlaştığınızdan emin olmak için desteklediğiniz müşteriyle fikir alışverişinde bulunmaktır. 

– Veri meselesi yeni değil. Bu verilere göre bazı bakış açıları yakalamak da yeni değil. Fakat, şu anda eriştiğimiz veri miktarı ve bu verilerin bize geliş hızı, bazı akıllı insan kaynakları şirketlerinin daha önce düşünülemeyecek hızlarda verileri bir araya getirip analiz etmenin yeni yollarını bulduklarını bize gösteriyor. Ve bu şirketler sahip oldukları verileri sadece dahice kariyer kararları almak için kullanmıyorlar, fakat her şeyden önce yetenek ihtiyaçlarını belirleyen şirket stratejisini etkilemek için kullanıyorlar.

– Yönlendirme yapan kişinin bakış açısını alma süreci en zorlu kısımdır. Kullanmakta olduğumuz verileri doğrulayabileceğimiz yer burasıdır. 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s