Dünya, İyi Yöneticilerin – Liderlerin – Elinde

  Zaman içinde birçok lider ve yönetici örneği ile karşılaşıyoruz. Bunlardan tabii ki de çok kötü örnekleri de değerlendirebiliriz çok iyilerini de. Hatta bu iyi, kötü yönetici hakkında – iyi taraftakini lider olarak görüyorum- onlarca makale vs yazılmıştır. Ben ise olayın ileriye dönük ve daha yaşanabilir bir dünya için de liderlik özelliklerini kullananlara değineceğim. Bu iyi yönetici olarak nitelendirdiğim lider vasfında yer alan kişiler günümüzde daha “değerli” ilan edilmekte ve insanları arkalarından sürüklemektedir. Bunların en iyi örneklerini son günlerde Facebook’un patronu Mark Zuckerberg, Google yöneticileri ve son olarak geçtiğimiz günlerde Kanada Başbakanı Justin Trudeau 🙂 Bu örnekleri çoğaltabilirsiniz.

Mesela Mark ne yapıyor… Gidiyor dahi diye adlandırdığımız teorik fizikçi Stephen Hawking’in “Alpha Centauri yıldız sistemine giderek yaşanabilir gezegenleri ve diğer yaşam formlarını araştıracak posta pulu büyüklüğündeki uzay aracı”na finansörlük yapıyor. Bu aracın oraya gitmesi ise tahmini 20 yıl!

Breakthrough Starshot – Nanocraft to Alpha Centauri

Google ise her gün yeni bir sürprizle karşımıza çıkmakta. Hangi birini yazacağımı bilemediğimden en yakında okuduğum habere göre Apple, Microsoft gibi dev rakipleriyle bir araya gelecek. Volkswagen’in de kara listede olduğu karbondioksit emisyonunun azaltılmasının önemi hakkında ortak görüş bildiren teknoloji devleri, ayrıca petrol ve benzeri yakıt kaynaklarının da artık yerini güneş ve rüzgar enerjili sistemlere bırakmalarını savunmakta. Bu konuda yakıt kaynaklarının azalıyor olması ve solar enerji tarzı sistemlerin çok daha ucuza elde edilmesi de önemli rol oynuyor. Bu yöneticilerin nedir acaba bu düşkünlüğü?

Kanada Başbakanı Justin Trudeau ise şaka olsun diye bir muhabir “Quantum Computing” ile ilgili soru soruyor, sonrası şaşırtıcı. Politik, siyasi başarısını bilemem ama benim iyi yönetici tanımımı uyuyor.

Evet dünya kesinlikle değişiyor. Bence kim ne derse desin iyi şekilde değişiyor. Biraz araştırma yaparsanız aslında son 30 yıldır diğer yüz yıllara veya çağlara nazaran daha barışçıl ve yapıcı, yaratıcı olmaya başladık. Buna da iyi liderlerin çoğalması ve etkin olması. Değişen dünyada, insanın dünyaya bakışını değiştirdiği görebiliriz. Hatta okuyabilirseniz – ön yargısız –  bence başyapıt olan Hayvanlardan Tanrılara Sapiens kitabı alın okuyun!

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s