Eş Bulma Projesi

   

  Geçtiğimiz günlerde kendimi hayatımın en farklı ve özel projelerinden birinin içinde buldum. “Rosie Projesi”

   Bu proje, dahi bir genetik profesörün daha öncesinde sevgilisi olmamasından dolayı dahiliğini kullanarak hayata geçirmeye çalıştığı 16 sayfalık bir testin sonrasındaki hikayesini anlatıyor. Bu projeyi okurken çok keyif aldım ve içinden böyle farklı noktalara işaret edenlerini özetledim. İştah açıcı olarak buyurun…

– İnsan beyni çevresindeki değişiklikleri görmeye odaklanacak şekilde evrilmiştir, yırtıcı hayvanları hemen fark etmek gibi. O sebeple odaya resim veya başka süs eşyalarıyla donatsan onları birkaç gün göreceksin ama sonra beynin onları görmezden gelecek. Sanat eseri görmek istediğimde galeriye giderim ki hem daha kaliteli şeyler görürüm hemde toplamda daha az masrafa girmiş olurum.

– Araştırmalara göre hafif tempolu koşu, yemek yapma, araba kullanma gibi basit mekanik işler esnasında yaratıcılık artıyor. Engelsiz düşünme fırsatı sağlayan aktiviteler her daim faydalı olmuştur. 

– Birini boğulmaktan kurtarmak için hayatımızı tehlikeye atıyoruz ama sayısız çocuğu açlıktan kurtarabilecek bir bağış yapmaya yanaşmıyoruz. 

– Empati kurma yetisi eksikliği, sevme yetisine sahip olmamakla aynı şey değildir. Aşk, başka birine duyulan ve sıklıkla mantığa meydan okuyan güçlü bir duyguydu.

– Çok daha etkili altyapı projelerine katkıda bulunmak yerine karbondioksit emisyonu üzerindeki etkisi minimum olan ( üstelik imalatı ve kurulumu göz önüne alındığında gerçekten de olumsuz etkileri olabilecek ) güneş panelleri kuruyoruz. 

– İnsanlar başkasının açıkça gördüğü, gözlerinin önündeki şeyi görmekte sıkılıkla başarısız olur.   

– Orta Çağda gezginler yüzlerce kilometre yürüyerek nihayet Santiago’ya vardıklarında, değiştiklerine dair bir sembol olarak kıyafetlerini yakarlardı. Farklı şeylere açık ol. İzin ver, iki gün sana kendi dünyamı göstereyim. Kahvaltıya başlayarak. Dünyanın en güzel kahvaltılarının bulunduğu şehirdeyiz. 

– Zamanını planlamanın amacı, onu boşa harcamamak değil mi? Eğer kendini kapatırsan hayatında, birinin eğlenceli, heyecanlı ve verimli kılmaya çalıştığı iki gününü boşa harcamış olacaksın. 


Bu yazılanlar size bir anlam sağlamıyorsa Rosie Projesi‘ni okuyun ve yaşayın. Ki eminim yakın zamanda filmi de yapılacaktır. 🙂

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s