Şeytana Uyan İş Dünyası

Ekonomi için John Maynard Keynes ve Kalite için William Edwards Deming neyse, Yönetim için de Peter Ferdinand Drucker olarak düşündüğüm duayenin bu yolda birçok yol haritası vardır.  Bunlardan biride 1995 yılında kaleme aldığı Büyük Değişim Çağında Yönetim kitabı… 
Kitapta yer alan harika makalelerden iş dünyasının ağzına kürekle vuracak etkiyi yaratacaklardan birini paylaşmak istedim. Bu da, birbirinden büyük şirketlerin batmasına neden olan ve büyümede zorluk çeken şirketlerin 5 Ölümcül İş Günahı…
İlk ve en çok rastlanan günah, yüksek kar marjlarına ve fazla fiyatlandırmaya tapmak. Aslında bu düşünceyi herkes hemfikir olabilir, fakat rakipler bu durumda kendilerine pazar yaratırlar. Yüksek kar marjları azami kar demek değildir. Toplam kar, her zaman kar marjıyla cironun çarpımına eşittir. O nedenle, azami kar en büyük toplam kar akışını sağlayan kar marjıyla elde edilebilir ve bu da genellikle en en optimal pazar konumunu sağlayan kar marjıdır.
Diğer büyük günahları, yeni bir ürüne pazarın kaldıracağı kadar fiyat koymak. Bu düşünce de yine rakipler için hiçbir risk gerektirmeyen fırsatlar yaratır. Yani bu düşünce aslında elde edebilecek en yüksek fiyatı koymak olarak algılarsak fiyatı aşağı çekenler karşısında tutunmak oldukça güç olacaktır.
Üçüncü ölümcül günah, maliyet güdümlü fiyatlandırma. Ama Drucker’a göre aslında tek işlerli şey fiyat güdümlü maliyetlendirmedir. Şirketlerin genel düşünce kar maksimizasyonu sağlamaktır. Bunun doğru olmasına karşı geçerli bir yanıt olarak düşünmemekte. Müşterilerin şirketlerin karını güvence altına almak gibi bir görevi yok sonuçta. Fiyatlandırmanın tek sağlıklı yolu pazarın ödemeye hazır olduğu fiyattan başlamak ve tasarımı bu fiyata göre yapmaktır.
Dördüncü günah, yarının fırsatını dünün bilmişliğine kurban ekmek. Kısaca özetlersek samanlaşmış kafaların yarının fırsatlarını baltalayacağı su gibi belirgindir.
Günahların sonuncusu ise, sorunları beslerken fırsatları açlıktan öldürmek. Sorunların aslında fırsatların ışığında çözüleceğini dile getiren Drucker, önce fırsatların bir listesinin çıkarılması gerektiğini ve bunların desteklenmesi gerektiği, sonrasında ise sorunlarla ilgili listenin çıkarılıp bu fırsatların gücüyle çözmek gerektiğini öngörmüştür.
Aslında Drucker, piyasaların ve bu piyasaların içinde yer alan kuşakların tekrar tekrar bu hataları yaparak yaşadığını ve bunun aslında şeytana uymakla aynı olduğunu savunmakta. 

Ne diyelim artık şeytana uymamanız dileğiyle…
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s