Başarı Verilmez, Hak Edilir

 

Başarıyı her gün hak etmemiz gerekir. Bir şirketin geçmişte bütün hedeflerine ulaşmış olması, hatalardan muaf olduğunu anlamına gelmez. Sürekli kendini yenilemeli ve şirketin geleceğinin dünün başarılarına bağlı olmadığını kabul etmesi gerekir. Kısa vadeli hedeflerde bile ulaşmak adına sabır gösterilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde başarısızlık karşısında Jake Gyllenhaal’un Southpaw filminde yer alan sahnedeki gibi “ insanlar hamam böcekleri gibi etrafınızdan kaçışırlar.”

Başarı için ise iyi bir lider, personelinin zayıflıkları ve acıyı görmesine izin vermeli ki onlar da şirketin daha büyük başarılarını göz önüne alarak bu sıkıntılı durumları anlayışla karşılasınlar. İnsanlar etkileyici ve ikna edici konuşma yerine daha çok kendilerine yol gösterilmesini isterler. Eylem planından haberdar olmak ve belirsizliklerin hemen ortadan kalkmasını isterler. Bu sebepledir ki problemi kendilerinin de yer alacağı bir sistem sorumluluk verilmesini ve bu doğrultuda hareket etmek için yetki verilmesini beklerler. Bu bağlamda bakıldığında aslında güvenin esas olması gereken iş hayatında kötü bir durum karşısında olan şirketin çalışanlarına doğruyu söyleme olgusu gerçek iyi işlerin haberi verildiğinde güvenecekleri bir durum yaratacaktır.
Kısa vadeli sorunlara yoğunlaşan yöneticiler ve şirketler uzun vadeli bakış açısını kaybedecektir. Bu sebeple kısa vadede yaşayarak gergin bir zamanlarda uzun vadeli düşünemeyen üst düzey yöneticilerin yanlış kararlar alması kaçınılmaz olacaktır.
Bana göre işimizde, normal hayatımızdaki gibi tabii ki onunda iyi olmasını varsayarak, kararlarımızda yol gösterici bir iç dengemizin olması gerekir. Hayatta aslında daha değerli neyin olduğunu gösteren gerçek bir sağ duyuya sahip olmamız gerekir.


Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s