Starbucks ‘Rüyalarını Açık Gözlerle Gör’

  Ben yapı olarak yaşama değer katan ve ‘fark yaratanlara’ karşı her zaman ilgi duymuşumdur. Bu İngiliz politikacı Churchill’in bu yüzyılın dahisi olarak gördüğü Atatürk’te olabilir, Karadeniz bölgesinde kendi elektriğini üreten Bilal Amca da olabilir. Diğer yandan ulusal ve uluslararası arenada bunlar gibi sayısız örnekler arasında “Starbucks” ve Howard Schultz da…

 Okul mezuniyeti sonrasında Xerox’da satış elemanı olarak başlayıp 1981 yılında Seattle’da Starbucks ile tanışıp sonrasında CEO’su olan Howard Schultz’un “Starbucks Gönlünü İşe Vermek” ile Türkçeleştirilmiş adıyla harika bir kitap yazmış.

 Nereden nereye geldiği ve hangi varyasyonlarla bunları gerçekleştirdiği, sadece paket halinde kahve satan 1 dükkandan Türkiye piyasasına 2003 yılında girdiğinde 7.225 iken bugünlerde 21.000 üzerinde birçok farklı ürünle dolu mağazalara dönüşen bir imparatorluğu okuyacaksınız. Bu kitapta çok altı çizilmesi gereken noktalar varken ben iştahınızı artırmak adına Howard’ın bahsettiği birkaç satırı paylaşacağım;

– Hayat, hedefi kıl payı kaçıran atışlar dizisidir. Şansa bağlı kalmak, şansı ortadan kaldırmaktır. Günü yakalamanız ve geleceğiniz için sorumluluk almanız gerekir. Başka insanların görmediklerini görmeniz, başkaları size aksini söylese de o vizyonun peşine düşmeniz gerekir.

– Günlük hayatta, kolay yolu seçmenizi isteyen dostlarınızdan, mevcut yöntemleri tatbik etmeniz yönünde öyle çok baskı görürsünüz ki sadece statükoyu kabul etmemeniz değil sizden bekleneni yapmanız da zorlaşabilir. Ama kendinize, hayalinize gerçekten inandığınızda kontrolü elinize almak ve vizyonunuzu gerçeğe dönüştürmek için elinizden gelebilecek her şeyi yapmanız gerekir.

– Hayalini kuracak bir şey vardır. Ama zamanı geldiğinde bulunduğunuz yerden ayrılıp kendi tarzınızı bulmak için hamleye geçmek konusunda istekli olmalısınız.

– Hayallerimizin suya düşecek gibi olduğu önemli anlarla karşı karşıya kalırız. Bu  tür olaylara karşı hazırlıklı değilizdir. Önemli olan sahip olduğunuz değerleri unutmamanızdır. Cesur ama dürüst olun. Teslim olmayın. Çevrenizdeki diğer insanlarda dürüstse başarırsınız.  

– Doğru süreçleri tesis etmezseniz, koordinasyon ve plan yapmazsanız işletme idaresi gibi yüksek lisansa sahip insanları istihdam etmezseniz bütün yapı çöker.

– Bir şirketin, dinç kalmak için hayalperest, girişimci, profesyonel yönetici ve lider gibi insan tipleri için canlı ve ilgi çekici bir ortam hazırlanması gerekir. Vasat bir şirket olmayı bunları yapmaz ise göze almış demektir

 Açıkçası ben kitaplara, başkaları da okur diye çok yazıp çizmezdim. Ama 5-10 sayfası haricinde her yeri yazmam gerektiğinden ne çizebildim ne de not defterime yazabildim JSanırım bu huyumu da değiştirmiş olacağım .


 Neyse özetle, okumayan varsa bence önyargısız bir alsın okusun derim. Sonrasında hatta gelip buraya yorum yapsın olumlu, olumsuz 😉
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s