Gençler İşsiz…

Son günlerde hayat boyu öğrenme felsefesiyle yine üniversite yıllarına dönerek, öğrencilerle birebir diyalog halindeyim. Hepsi pırıl pırıl,bir o kadar bilgi eksikliğiyle gelecekte olmak istedikleri mevkilerden ve almak istedikleri maaşlardan bahsediyor. Ama maalesef ki onlara ulaşabilecek bir kariyer sistemi kuracak bir birim vs yok ve doğal olarak liselerde araştırma yeteneği kazandırılmamış bu gençler iş gücü piyasasından ve reel dünyadaki değişimlerden çokta haberdar değil.

Ülkemizde yapılan araştırmalarda 2014 verilerine göre her 1000 gençten 858’i işsiz. Sebeplerden en büyüğü ise bana göre aldıkları eğitim ve yapmak istedikleri işin işgücü piyasasında karşılık bulmaması. Çünkü piyasa ihtiyacı farklı ve eğitim gören arkadaşların sadece elimde üniversite diploması olsun diye bölüm tercihleri farklı olduğu için ortak noktada buluşulmamakta. Hatta öyle ki geçtiğimiz günlerde SOCAR CEO’su Kenan Yavuz bunun için Twitter’da çok güzel paylaşımlar yapmıştı;
Bazı üniversitelerin yaptığı reklamlar ibretlik;
– YÖK denilen kurum aileleri ve çocuklarımızı kandırmaktan vazgeçmelidir. Üniversite! bitirip ortalığa dökülen milyonlarca genç var.
– Nitelikli ara işgücü bulamıyoruz. Üniversite bitirdim diye eline diploma alan,ben ne zaman müdür olacağım demeye başlıyor.
– Buradan YÖK’e sesleniyorum, gelecek üç yıl içinde binlerce meslek eğitimli işçi istihdam edeceğim. Üniversite mezunlarına ise kapım kapalı.
– Ailelere sesleniyorum, Sitcom Üniversitelere çocuklarınızı gönderip hayatlarını karartmayın. İş bulamazlar.
– Anadolu’nun köylerine uluslararası ilişkiler bölümü açan YÖK, yazık değil mi bu çocuklara, onlara ümit bağlamış ailelere?
– Üzülerek söylemek zorundayım, lütfen bana Üniversite! mezunu CV yollamayın. Bakmadan çöpe atıyorum.
Küreselleşme sonucu dünyada yaşanan teknolojik gelişmeler, artan rekabet her alanda tesir gücünü gösterirken işgücü piyasasında da etkili olmuş ve daha bilgili, tecrübeli, donanımlı ve entelektüel sermaye sahibi kişilere ihtiyaç her geçen gün artmanın yanı sıra formel eğitim göründüğü üzere mevcut işin gerektiği nitelikleri karşılayamadığından siyasilerin aktif istihdam politikalarında önemli yapılanmalara gitmesi gerekliliğini tüm topluma izah etmiş gibi.
Şahsi önerim genç arkadaşlara, madem böylesi bir eğitim sisteminin parçasısınız kırılmamak ve yıpranmamak adına kafelerde vb. yerlerde zaman öldürmek yerine sosyal anlamda geliştiren ve network olarak size destek sağlayacak organizasyonlarda yer alın. Yoksa işsiz 10 gencin 9’un içinde yer alırsınız.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s