10 Saatlik Cenazen Olmasını İster Misin !


                                    
   Bu aralar fazlasıyla farklı alanlarda oldukça farklı kitaplar okumaya gayret ediyorum. Aynı anda okuma alışkanlığım yoktu ama bu tarz bir okuma farklı düşünceleri paydaş haline getirdiğini gözlemledim. Neyse bugünlerde okuduğum kitaplar Fizik ve Ötesi, 21.Yüzyılda Kapital (bütün yıl okuyacağım gibi ), Diplomasi ve Ölmeden Önce Keşfetmeniz Gereken 5 Sır

  Diğer kitaplar hakkında yazacağım çok ilginç şeyler olacaktır ama öncelikle John Izzo’nun aslında herkesin bildiği konuları kaleme aldığı şu kitaptan biraz bahsetmek istiyorum.  

  “John Izzo 200’den fazla kişiyle röportaj yapmıştır. Röportaj yapılan bu kişiler 60 ile 106 yaşları arasında olan tanıdıkları tarafından hayatın anlamını ve mutluluğu bulmuş kişiler olarak gösterilen kişilerdir. Kasaba berberinden, Soykırım’dan kurtulanlara, kabile şeflerinden, CEO’lara kadar çeşitli meslek gruplarında olan bu kişilerin 18.000 yılın üzerinde bir hayat deneyimi bulunmaktadır. Izzo onlara şu tarz sorular sormuştur: Size en büyük mutluluğu getiren neydi? Daha önceden öğrenmiş olmayı dilediğiniz şey nedir? Sizin için tamamen önemli olan ve olmayan neydi? Burada Izzo birçok kişinin hayat hikayesini paylaşmaktadır. Bunların bazıları gülünç, canlı ve düşündürücüdür. Izzo beş sırrı bu insanları dinleyerek öğrenmiştir. Bu kitap ölmeden önce sizin için önemli olanı keşfetmenizde size yardımcı olacak, bazen güldürecek bazen de gözyaşlarınızın dökülmesine yol açacaktır.” şeklinde kitap için bir açıklama yapılmış.

  Özetle bu 5 şey ;

– Hayatınızın hedefi bulup bulmadığında emin olmak için hayatınızı sürekli incelemedikçe, başkasının hayatını yaşama şansımız yüksektir ve bu da hayatınızın sonuna geldiğinizde size ait olmayan bir yolu izlediğinizi anlayacaksınız demektir. 
   
    – Ne zaman tereddüde  düşmeye başlarsan ,başına gelecek en iyi şeyi hayal et. Her zaman olası iyi şeyden uzaklaşmanın başarısızlığın sonuçlarından daha kötü olduğunu kendine hatırlat. Denememiş olmanın getirdiği pişmanlıktan kork. Geride hiçbir pişmanlık bırakma.
      
    – Eğer başkalarının mutlu olmasını istiyorsan şefkat göster. Eğer mutlu olmak istiyorsan şefkatli ol. Hayat sevgidir ve sevgiyi kaçırırsan, hayatı da kaçırırsın.

     – Yarın için yaşanılan bir hayat her zaman gerçekleştirilmeden bir gün uzakta olacaktır. Endişe hiçbir zaman yarının acısını sizden almaz fakat her zaman bugünün neşesini çalar. Yaşamın sana verdiği her şeyi al. Her anı, her hazzı yaşa, her gün yaşamın verdiği her şeyi al. Vermen gereken her şeyi de ver.

    – Hayattaki en büyük mutluluk aldığınız şeyden değil verdiğimiz şeyden geldiğini keşfetmelisin.


       Kitap içerisinde çok ilginç hikayeler ve notlar var,bunlardan biri – Bazı insanların cenazelerinin 10 dk, bazılarının ise 10 saat sürdüğünden bahsediyor bir kasabanın yıllanmış berberi. İnsanlar pozitif bir şekilde hayatlarına dokunan kişi hakkında konuşmak için o cenazede oyalandığı ve sonunda ise “O sebeple sanki 10 saatlik bir cenaze istermişsin gibi hayatını yaşamalısın.”  söylüyor.

  Kitabı okur musun okumaz mısın bilemem ama bence “Sanki 10 saatlik bir cenaze istermişsin gibi hayatını yaşamalısın.” sözüne dikkat etmen bile önemlidir, ne dersin 😉

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s