Erken Kalkmak İçin NEDEN Mi Arıyorsun ?

   Funders and Founders sitesini takip edenler bilir ki Anna Vital çoğu olayı infografik olarak ele almakta. Bunlardan biride “How To” başlığı altında yer alan “nasıl erken kalkarsın, nasıl güne başlarsın, nasıl hızlı çalışırsın, nasıl hızlı düşünürsün, nasıl basit bir hayatın olur” alt başlıklarla güzel infografik hazırlamış. Bende bunları nedenleri ile farklı günlerde ele alacağım.

NASIL ERKEN KALKARSIN !
  Kendine iyi gelecek bir KAHVALTI planlayarak. Düzenli kahvaltı yapmak öğrenme, dikkat, verimlilik, yaratıcılık gücünde artış ve fiziksel dayanıklılık açısından son derece olumlu etkilemektedir. Gün içinde en önemli öğünü direk atlamak yada geçiştirmek bence ilerleyen yaşlarda da dolaylı kariyer çizgisine etkisi olacaktır.  
  KARANLIKTA UYU. Nedeni ise “melatonin hormonu” vücudun biyolojik saatini ve ritmini ayarlar. Hücre yenileyici ve bağışıklık sistemini düzenleyici etkisi vardır. Bu sebeple uyuduğun ortamın olabildiğince karanlık olmasına, perdelerin kalın ve ışığı yansıtmayacak koyu renkte olmasına, uyurken ışığın söndürülmesine hatta odadaki tüm cihazların fişlerinden çekilmesi önemlidir. 
  Yatmadan önce SU İÇ. Kilo verme, yağ yakma, vücut sıcaklığını kontrol altında tutma, toksinleri uzaklaştırarak hastalık ve enfeksiyon riskini azaltır.
 Yatmadan KİTAP OKU. Ama online kitap okumaman gerekiyor. Çünkü bahsettiğim üzere beyin ışığı yatmadan önce algılaması olumsuz duruma neden olacaktır.
  Mutlaka  TELEFONUNU KAPAT. Açık olan bir telefonun sana ne gibi işkenceler yapabileceğini söylemeye gerek yok. 
  Sabah senin için önemli olan şeylerin PROGRAMINI YAP. Bu durum aslında bir nevi seni sabah erken kalkma adına motive edecektir.
  Seni sıcak tutacak BATTANİYE SEÇ. Soğuk kış aylarında en iyi uyku adına 16-21 °C bir ortam adına battaniye yada yorgan olayını dikkate alın derim.
  ÇALAR SAATİ odanın en uzak köşesine koy. Bunun neden olduğunu gayet iyi biliyorsun! Uzanıp 100. kez kapattığın alarm, ne uykunu almanı nede dinç kalmanı sağlar . 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s