Düşün!!! Başka Ülkenin İstihdam Verisi Seni Etkileyecek. Olası Şey Mi ?

  Basit bir soru ile başlayalım. Bir ülkenin istihdam verileri bütün dünyayı nasıl etkiler ve bu etki Türkiye olursa nasıl olur ?

  Tabii bu bahsettiğimiz ülke büyük güç ABD. Ülkenin bir ritüeli oluşmuş ve her ayın ilk Cuması Türkiye saati ile 15:30’da Tarım Dışı İstihdam Verisi açıklanmakta. Bu veri toplam istihdamın, tarım işçileri + devlet memurları + evde çalışanlar + kar amacı gütmeyen işletmeler çıkarılarak bulunuyor. Peki neden bu denli önemli ?

  Bildiğiniz üzere 2008 yılında bir kriz yaşandı. Bu bağlamda Amerika Merkez Bankası (FED) ve istihdam konusunda yıllarca araştırmalar yapan başkanı Janet Yellen’in önderliğinde istihdam oranlarını yükselttikleri taktirde istenilen ekonomik durumunun sağlanacağı yönünde bir tavrı gelişti. Bakıldığında ise eğer istihdam oranları bir şey söylüyorsa buna göre karar almak yerinde olacaktı ve FED bunu yapıyor. Eee büyük gücün bankasını buna göre veri alıp karar veriyorsa sonuçlarında neler gerçekleşiyor ona bakalım.

Diyelim ki;
1- Beklentinin üzerinde Tarım Dışı İstihdam verisi geldi. FED iyi giden ekonomiyle beraber faiz oranlarını yükseltme normal seviyelerini düşünerek doların değeri arttıracak ve hopp Türk parası bunun karşısında değer kaybedecek. Kaybeden değer sonrasında yine sorun yine sorun.

2- Beklentinin altında Tarım Dışı İstihdam verisi geldi. ABD’de ekonomideki gidişatın kötü olduğunu gösterecek ve dolar yabancı paralar karşısında değer kaybedecek. Hımmm Türk parası bu durumda değer kazanacak ve borsada yukarı yönlü hareketler görülebilinecek.

3- Beklentinin gerçekleştiği Tarım Dışı İstihdam verisi geldi. Hedefler tutmuş olacak. Fakat borsa yatırımcısı ve sabit getirili araçlara yatırım yapanlar, yükselme ihtimali olan piyasa faizlerine yönlendirebilecek ve borsalar üzerinde satış baskısı oluşabilecek. Bu durumda ise Türkiye’de sıcak paranın maliyeti artacak.

  Yani basit şekilde anlatmam gerekirse ABD’de istihdam olsun yada olmasın bananeeee diyemiyoruz artık. Her gün sürekli duyduğumuz küreselleşme, bu sebeple bir köy halini alan dünya o kadar bağımlı ki birbirine aynı domino gibi bir yerde bir şey olduğunda tüm taşlarda bir hareketlenme görünmekte.


  Daha önceki yazılarımda bahsetmiştim, tekrarlamamda yarar var. Eğer üst düzey bir şirkette İK alanında söz sahibi olmak istiyorsak hepimiz performans yönetimi, kariyer yönetimi, özlük işleri vs dışında finans ve dünyadaki dengeler hakkında da kendimizi geliştirmek durumundayız. Bu vesileyle daha öncesinde İpek Aral’ın tavsiye ettiği eski FED Başkanı Alan Greenspan’ın  Türbülans Çağı kitabını bende özellikle tavsiye ederim.     

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s