Bilgi Büyük Nimet – Turizm

  

  Dünyada artık paradan ziyade bilgi güç haline dönmüş durumda. Bilgin varsa dolaylı olarak para arkasından gelecektir. Şimdi bunu küreselleşen dünyada düşündüğümüzde ülkemizde nedense bunun yansıması neredeyse hiçbir sektörde görülmemekte.

  Yazılarımı takip edenler bilir ki yazılarımın ağırlığı  kişisel gelişimin yanı sıra İnsan Kaynağı anlamında turizm, kırsal alan, iş güvenliği gibi dışlanmış konulardır. Hal böyle olunca yine TURİZM konusunda serzenişte bulunacağım.

  Turizm sektörü bu yıl sizinde medyadan da takip ettiğiniz üzere bir kaos içinde. Bunların etkileri olarak terörle anılan bir ülke olmamız, mevcut siyasal belirsizlikler, bizi ayakta tutan ülkelerin ekonomik buhranda olmaları vs. şeklinde birden çok neden var. Fakat bu sektör perakende ve inşaat sektörünün arkasında 3.sırada istihdam sağlayan bir sektör. 54 sektörle dirsek temasında ve 1 birimlik artışı ekonomiye 2 birim olarak canlandırma yapan bir sektör. Devlet kademelerinde ise turizm sektörü bakanlığın bütçe görüşmelerinde bile telaffuz edilmez ama kültürden dolayı yırtar. Kültür ve Turizm iç içe mi olmalı çok tartışılacak bir konu ama beraberinde düşündüğümüzde bakanlığın 2015 yılı için ödenek teklif tavanlarında bütçe payı % 0,44 bunun paralelinde bilgi demiştik ya hani Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı % 0,16 , Kalkınma Bakanlığının 0,45 iken Diyanetin 1,37 olması da ayrı tartışma konusu. Bu şimdi devlet tarafından öngörüsüzce yapılan paylaşımlar olarak görelim ve bir kenara koyalım.

  Kasım 2014’te yapılan turizm kongresinde birçok turizm yöneticisi vardı ve keypadler ile anket yapılmıştı. Bakın size birkaç örnek vereyim “2015’e geçerken fiyat artışı” yaptım diyenlerin oranı %49, “2015’te yenileme yatırımı yapacak mısınız?” sorusuna evet diyen %47, “2015’ten ne bekliyorsunuz?” sorusuna ise zor bir yıl olacak diyenlerin oranı %47 J Şimdi bu arkadaşların gördüğüm kadarıyla cidden çok paraları var. Ama gel gelelim donanımlı bilgi ve öngörü kabiliyetlerinde sıkıntılar var. Peki o gün bu cevapları veren sektör kurtları şu anda demesin “ 5 yıllık birikimimiz gitti.”

  Şimdi gerçek şu, dünya değişiyor. 10 yıl önceki bilgi artık neredeyse kale alınmıyorken küreselleşen bu dünyada bilgiye aslında çok hızlı ulaşılabiliyor. Bunun için şahsi fikrim bu para babası sektör kurtlarının artık biraz geri adım atıp SWOT takımlarını oluşturup, hatta takımların kurduğu scout ekipleri kurup şuanda öngörüsüzce harcadıkları paraların çok çok aşağısında ödemeler yaparak daha kalıcı ve ülkeye devasa katkısı olacak işlere imza atma yolunu açmaları gerekiyor.Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s