İstihdam Politikaları…

  

  İşsizliğin günbegün artan oranda kendisini bir ekonomik ve sosyal sorun olarak hissettirmesi ülkelerin en önemli konuları arasında yer almasını sağlamış ve bu konuda kalıcı önlemler almak durumu ortaya çıkmıştır.

  Avrupa Birliği ülkelerinde 1965’de % 3,4, 1994’te 7,8 ve 2015 Şubat ayının verilerine göre 11,3 işsizlik oranı görünmektedir. Buna istinaden Avrupa Komisyonuna göre işsizliğe yol açan faktörler ise ;

 – Mesleki eğitime yeterli yatırımın yapılmaması
– Ekonomik gelişmenin yeteri kadar istihdam yaratamaması
– Ücret dışı işçilik maliyetlerinin yüksekliği
– İşgücü piyasası politikalarının yeteri kadar etkin olmaması
– Uzun dönem yapısal işsizlik 

  Bu bağlamda incelediğimizde aslında komisyon bize şunu söylemektedir pasif işgücü piyasası politikaları (işsizlik sigortası, çalışma süresi kısaltılması, iş kaybı tazminatı vs.) yerine daha ağırlıklı olarak aktif işgücü piyasası politikaları gündemde tutulmalıdır. Bakıldığında yapılan araştırmalar bize işsizlik sigortasında %10’luk artış % 1 şeklinde işsizlik oranına yansımaktadır. Türkiye’de işsizlik sigortasının yürürlüğe girmesi ile birlikte kıdem tazminatının korunması çoğu işveren tarafından kabul görmese de uygulamadaki sorunların incelenmesi gereklidir. Diğer yandan ise erken emeklilikle yaşlı işgücünün istihdam dışına çıkarılması sağlanarak işyerlerinde aksi taktirde işten atılmakla karşı karşıya kalabilecek genç işgücünün istihdamının devam etmesi de amaçlanmaktadır.

  Ülkelerin sermaye birikim sürecinde hem sermaye birikimini hızlandırmak hem de işgücü piyasasında artan işgücünün istihdama dahil edilmesi için yukarıdaki gibi programlardan çok daha etkin olacak aktif politikaların tercih edilmesi önemlidir. Ülkeden ülkeye farklılık göstermesiyle beraber bizde yer alan istihdam yaratma politikaları; Küçük İşletme Geliştirme ,Kamu Yararına Çalışma Programları, Yerel Ekonomik Gelişme Programları.

– Küçük İşletme Geliştirme Politikasını düşünecek olursak ihracata dayalı kalkınma planı yapan Hong Kong’da ihracat yapan işletmelerin %70’ini 20 veya daha az çalışanı olduğunu görürüz. Bu tarz önemli bir işgücü için uygulanacak politikaların analiz ve gözleminin çok iyi şekilde yapılması gerekmektedir ki günümüzde yaşadığımız  olumsuz örnekler tekrarlanmasın.

– Kamu Yararına Çalışma Programları istihdam imkanlarının sınırlı olduğu dönemlerde işsizlere geçici istihdam imkanı yaratmak amacıyla kamu istihdam ofislerinin kullandığı bir araçtır. Programların maliyeti yüksektir. Bu programlar aracılığıyla geçici istihdam yaratma, planlama,programlama ve eşgüdüm sağlama işinin kamu istihdam ofislerinin kontrolünde olması önemlidir.  

– Yerel Ekonomik Gelişme Programları bölgenin ekonomik gelişme potansiyelini yerel olarak tespit eden, bölgesel kaynaklarla ilgili olarak fizibilite çalışması ve bölgeye uygun yerel işgücü piyasası politikalarını belirlemeyi gerektiren programlardır. Bu programları uzun dönemli işsizliği ve bölgeden işgücü göçünü engelleyici bir özelliğe sahiptir. Diğer programlarla beraber eşgüdümlü çalışıldığında yatırım yapacak firmaları o bölgeye çekebilir, küçük işletmelerin gelişmesini sağlayabilir ve bölgede gelir desteği sağlayan pasif işgücü piyasası politikalarının etkisini azaltabilir. 

  Aktif işgücü piyasası politikalarının pasif politikalardan bağımsız olarak değerlendirilemeyeceği ve bu politikalar arasında ciddi bir etkileşim olduğundan hareketle her iki politika türü de önem arz etmektedir. Bu bağlamda yapılacak çalışmalar için sağlıklı bilgilere sahip olmama durumunda, yerel işgücü piyasasını iyi takip edemeyen “İnsan Kaynakları”, danışmanlığı, işe yerleştirme ve eşleştirme işlemlerini, eğitim konularının neler olacağını tam olarak kestiremeyecektir. Daha öncesinde de dediğim gibi İK alanında yer almak piyasayı, şirketi ve finans en az insanı okumak kadar önemlidir. Bordro işleri yada mülakat yaparak resmin bütününü göremeyiz 😉


Kaynak: İstihdam ve İşgücü Piyasası Politikaları – Recep Varçın ,Siyasal Kitabevi 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s