Aynı Anda Çok İş Yapanlar…Dikkat!


  İnsanların çok işi yaptıkları zaman aslında tek bir işte odaklanan kişilere göre daha az üretken oldukları Standford Üniversite’ndeki abiler,ablalar tarafından gözlenmiş. Bir işten diğerine koşturan insanların aslında tek bir iş üzerinde yoğunlaşan kişiler gibi işlerini tam anlamıyla yerine getiremedikleri belirtiliyor. 

  Beyin aslında aynı anda bir şeye odaklandığından çok şeyle uğraştığımızda verimimiz ve performansımızda azalma olur. Aynı anda birden farklı şeyi aynı anda yapmaya çalıştığımızda ayrı ayrı yaptığımızda  göstereceğimiz performansı gösteremeyecektir. 

  Araştırmalar derki çok fazla dağılma yoksa IQ denilen nimetten de olacaksın J

  Televizyon seyrederken bir şeyler yazan insanların MR görüntüleri incelendiğinde “anterior singulat korteks” denilen motivasyon,güdülenme,eyleme yönelme gibi görevi olan bıdı bıdının yoğunluğunun beklenenden daha az olduğu görülmüş. Ama bu durumun tabii ki olasılıkları varken neden organizasyon yapımızı, konsantrasyonumuzu, dikkatimizi kaybetme riskini alalım ki. Değmez !

  TalentSmart (http://www.talentsmart.com/) ın yapmış olduğu 1 milyondan fazla testin sonucunda ise  çok fazla işle uğraşanların %90’nın duygusal zeka (EQ) içinde önemli olan “arterior singulat korteks” in zarar gördüğü ortaya çıkmış.

  Yani işi özetlersek tüm araştırmalar derki “Bugün çok yönlü çalışabilirsin, sıkıntı yok. Ammaaa ileride kesinlikle problemlerin olacak.” 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s