Sence Yetenek Midir Seni Başarılı Yapan ?


  Günümüzde insanlar, bir biçimde farklı oldukları için değil daha etkili antrenman yaptıkları veya çalıştıkları için daha üstün duruma gelmektedirler.  Hal böyle olunca da bazı insanları üstün kılan özellikler ortaya çıkıyor. Peki bu üstün insanların sandığımız gibi bir durumları mı var ?


 Aslında üstün insanların deneyim dediğimiz şeyle çokta alakaları yok. Son derece deneyimli olup hiçbir biçimde üstün başarıya ulaşmamış insanların yanı sıra aynı işi yapıp zamanla daha kötü hale gelmektedirler.

 Peki doğuştan gelen belirli beceriler mi? Hayır ! Belirli bir tür beceriler var olsa bile bunlar üstün başarı sağlamaz.

 Zeka ve bellek gibi genel yetenekler de değildir. Vasat IQ’lu kişiler bazen olağanüstü performans sergilerken, yüksek IQ’lu olanlar vasat performans ötesine geçemeyebiliyor. Bellek açık olarak ,sonradan edinilmesi gereken bir özelliktir.

   Geoff Colvin’in “Yetenek Dediğin Nedir Ki ?”  kitabında bunun üzerinden Mozart, Tiger Woods gibi yetenek abidesi olarak gördüğümüz kişilerin aslında yetenekten ziyade çok erken yaşlarda çok yoğun şekilde çalışmayla bu durumlara geldiğini ve bazı dışsal etkenlerinde buna destek verdiğini anlatmış .

  Diğer yandan ise aslında bir bireyin performansını geliştirmeye en uygun faaliyeti bir eğitmenin belirlemesi gerektiği , ama sanat, bilim  ve iş dünyası gibi zihinsel uğraşlarda,insanlar zamanla kendi alışmalarını belirleyecek ölçüde beceri edinebileceğinden bahsetmiş.


  Özetle kitabı okumanızı tavsiye eder ve  amaca yönelik alıştırma geliştirilmesi gereken,net olarak tanımlanmış bazı performans öğelerinin belirlenmesini ve sonra bunlar üzerinde yoğun olarak çalışmayı gerektiği düşünmenizi öneririm .


Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s