Benim Patronum Bir Tank, Ya Senin Patronun ?
  Üniversite yıllarımda okuduğum “Zor İnsanlarla Baş Etme Yolları – Dr. Brinkman ve Dr. Kirschner” kitabı geçenlerde tekrar elime geçti. –  En kötü hallerinde insanların en iyi tarafını ortaya çıkarmayı öğrenin – başlığı altında en istenmeyen 10 kişi içerisinde yer alan “Tank” örneği diğer kişilere göre daha fazla ilgimi çekmişti. Ben sizle onu paylaşırken sizde sonrasında kitabı alıp diğer kişilere göz atarsınız 😉


  Tank, sonuca odaklanır ve sabırsız bir biçimde acele ettirir. Doğrudan yaklaşırken sinsice davranmaz. Saldırı topyekun, cepheden, gürültülü ve şiddetli olabileceği gibi bir lazer ameliyatı gibi yoğun ve hassas da olabilir. Tankın sizi parça parça etmesinin size karşı kişisel bir tavır olmamasın kaderin cilvesidir. Saldırı sadece belli bir amaca ulaşmak için bir araçtır. Ona göre bu sonuç, gidilen yolları mubah kılar.

  Bu kişiyi genellersek resmin sonunda patronun olduğunu göreceğiz. Peki bu topyekun gelen patronlara karşı ne şekilde bir önlem alabiliriz.
      
      –          Mevziinizi koruyun;
     Ağır ağır ve derin nefes alın. Nefesinizi kontrol etmek soğukkanlılığınızı kazanmak için harika bir yoldur. Siz kendinize çekidüzen verirken, Tank engellenmeksizin bir salvo atış yapma olanağı bulacaktır 🙂 Aslında kitaba göre de yiğitliğin büyük bir bölümü kulak asmamaktadır. Mevziinizi muhafaza etmek, bazı tanklar üzerinde saygı uyandırmak için tek başına yeterlidir.

      –          Saldırı sırasında araya girin;
     Size bağırsa da bağırmasa da, birisinin sözünü kesmek için en iyi yöntem dikkatini çekene kadar kararlı bir biçimde adına defalarca tekrar etmektir. Bu durumda dikkat edilmesi gereken durum ise bu andan sonra geri çekilmemektir. Aksi halde Tankın gücü artar. Saldırgan insanlar karşılarına çıkan kararlı insanlardan, kararlılık saldırganlık olarak algılanmadığı sürece hoş karşılanır.

      –          Hızla esas konuya doğru iz sürün;
     Tankın dikkatini bir kere çektikten sonra esas suçlamaya doğru iz sürün. Geriye iz sürmek, saygı göstererek dinlemeye iyi bir örnek oluşturur ve onu dinlediğinizi anlatır. Ancak acele edin. Tank çok hızlı düşünüp konuştuğu için, işleri hızlandırarak kaynaşabilirsiniz.

      –          Sonuca nişan alıp ateş edin;
    Tankın dikkat bandı son derece dardır, bu nedenle olabildiğince çabuk sadede gelmelisiniz. Sonuca sahip çıkarak başlayın “Bence…”, “Anladığım kadarıyla..”. Böylece sonuca hedeflenen atışınızın savaşı yeniden başlatmasını önlemiş olursunuz.

  Örnek vermek gerekirse; Ali bey , Ali Bey, Ali Bey (araya girme ).İşin yapılış biçimini sorun ettiğinizi söylüyorsunuz (geriye iz sürme). Böyle konuşacaksanız konuyu bu şekilde tartışmak istemiyorum (sonuç). Daha saygılı konuşmaya hazır olduğunuzda, durumu açıklamak için istediğiniz kadar zaman ayırabilirim (geleceğe dönük yeni bir yön verme)    

      –          Onurlu bir barış yapın ;
    Suçlamaları doğru değilse, algılamaları gerçekçi değilse, talepleri haksızsa, zamanını ve yerini sizin belirleyeceğiniz bir son söz söylemesini önererek onu barışçı bir çözüme yönlendirebilirsiniz. Karakterinizi ve kararlılığınızı ölçerken, sağlam olup olmadığınızı görme fırsatı bulur. Kendinden emin insanlar kendinden emin insanlardan hoşlanır. Ancak teslim bayrağı çekeceklerini ummayın daha büyük bir ihtimalle bir ayrılık ateşi açacak ve uzaklaşacaktır. Her muharebeyi kazanamazsınız, ama daha fazla saygı uyandırabilirsiniz.

   Pekiii ya Tank haklıysa 🙂

    O zaman hatanızı kabul edin. Bu hadiseden neler öğrendiğinizi kısaca belirtin. Aynı şeyin gelecekte bir daha olmaması için ne yapacağınızı belirtin ve bu duruma hayati önem verin. Çünkü Tank gelişigüzel faaliyetin gelecekte de devam edeceğinden kaygı duyarsa, aynı durumla karşılaşma korkusundan ötürü saldırılarını sürdürecektir. Tanklar sızlanmaz, yaltaklanmaz ve buna tahammül etmezler. Hatayı kabul edip gerekli dersi çıkarmak cesaret ister. Bunu da gösterin 😉
          

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s