Keşke Bir Mentorum Olsa

  Hiç hayatında seni yönlendiren kişiler hakkında durup düşündüğün oldu mu ? Seni tanıyan yada seninle dolaylı bağı olan birilerinden bugüne kadar ne gibi öğütler yada yönlendirmeler aldın ?  Peki aslında kariyer hedeflerinde sana yardımcı olabilecek birisine ihtiyaç duyup bu kişiyi aradın mı? Üniversitede yada yeni girmeyi düşündüğün sektörde yer alan kişiler belki de senin gelişimine katkı sağlayacak en uygun kişilerdir. Hz. Mevlana’nın dediği gibi belki de onun ayakkabılarını giyip ve onun geçtiğin yollardan, sokaklardan, dağ ve ovalardan geçmelisin yada tecrübe etmiş bir mentorden bunları isteyebilirsin.

  Senin bir mentora ihtiyaç duyduğunu düşünürsen, bak ne gibi faydaları olacak;
  • Aynı alanda çalışmış bir mentor sana yeteneklerini geliştirmen için kullanman gereken araçları sana sunacaktır. Senin öğrenmene katkı sağlayarak, uzun vadeli hedeflerine ve güçlü yönlerini geliştirebileceğin kararlarında sana ışık tutacaktır.
  • Aslında onlar var olan profesyonel networklerini seninle dolaylı olarak paylaşacaktır. Yeni networkler için sosyal alanlarda yada buna benzer aktivitelerde yer almanı önerecektir. Kariyer basamaklarında yukarı doğru çıkma adına yeni fırsatlar ve fikirler sağlayacak bu erişim durumu aslında sende olması gereken, kişiler ile bağlantı yaratma potansiyelinin kilidini açacaktır.
  • Tabii ki de sana çok farklı bir bakış açısı sağlayacaktır. Çünkü kendisi öncesinde yaşadığı güçlükleri seninle paylaşırken mevcut zorluklar karşısında seni bilgilendirecek ve yeni bir yol haritası çizmende seni yönlendirecektir. Aslında baktığında onların geride bıraktığı tecrübeler paha biçilemez. Zamanı geldiğinde seninde karşı karşıya kalacağın zorluklarda bu tecrübeleri sende olduğundan üstesinden daha kolaylıkla geleceksindir.
  • Kariyerinde,  sahip olduğu “know-how” ile ilerlemene yardımcı olacaktır. En iyi pratikleri sana öğreterek ve sana başarı hikayelerini anlatarak sahip olduğun işte bunları kullanmanda sana yardımcı olacaktır.
  • İleride sana gerekli olacak iş becerilerinde, iletişim konusunda, dil, hareket, düşünme, etkili teknikleri kullanma gibi birçok alanda seni büyütecektir. Okuman gereken kitapları, izlemen gereken TV programlarını, katılman gereken konferansları sana her zaman söyleyecektir. 

   Diğer yandan bunları sana sağlayacak mentor aslında zaman içinde başkalarını da geliştirmek adına senden kazandığı farklı bakış açısına sahip olarak başkalarına farklı deneyimler sağlayacaktır.  Aynı zamanda bu olay mentore iş memnuniyeti sağlayacak ve kendisine duyulan güven onu daha katkı sağlayan kişi olarak şekillendirecektir.
  Aslında bakıldığında mentor ve mentee  arasındaki güçlü ilişki var oldukları piyasaya büyük katkı sağlarken olası büyük problemlerde minimum hasarla çıkma olasılığı getirecektir.
   Peki sana uygun mentoru nasıl bulacaksın ve sen ileride bir mentor olabilir misin?, sorularını diğer makalelerde ele alacağım 😉       
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s