Kendi Kendine Yetinmesini Öğren

   Her geçen gün iş hayatımız değişmekte ve zaman içerisinde neredeyse  özel yaşam sadece bir hobi haline gelmekte. Bunun en belirgin örnekleri iş dünyasında her 3 kişiden 2 si artık akıllı telefonların esiri olmuş durumda ve  bundan ötürü aslında araştırmalara göre günde 13,5 saat iş için harcanıyor, hafta sonlarımızda maillerimiz için 5 saat harcıyor ve aslında haftada  ortalama 72 saat çalışıyoruz.

  Uzun süre çalışmak ise zamanla kendimizde bazı hasarlara neden oluşturuyor. Sürekli stres, yorgunluk, duygusal-fiziksel yıpranmadan kaynaklı anksiyete gibi bazı yaşam bozucu durumlarla karşılaşmaktayız. Tabii bu deformasyon durumunu bir nebze olsun değiştirmek bizden geçiyor, her zaman olduğu gibi.

    Trafik gibi bizim elimizde olmayan nedenlerden dolayı kötü giden durumlar için stres yapmamak en mantıklısı.

  Boş zamanlarda mutlaka ve mutlaka keyif alacağımız şeyler üzerinde durun . Mesela trafikte – sanırım trafik konusunda takık hale gelmişim – ve yolda çok sevdiğimiz biri ile telefonda görüşebilir (bluetooth vs ile tabii ki)  yada bir sözlü kitap CD’si hazırlayıp yolda kitap dinleyebilirsiniz.

    İşe giderken otobüste yada her hangi bir yerde oturduğumuzda sadece kulaklarımıza konsantre olup dinleyerek bir nevi meditasyon yapabilirsiniz.

    Kesinlikle klasik müzik dinleyin J Özellikle Mozart …

    Araçta giderken hani köpekleri çok sevdiği şu kafayı dışarı çıkarmayı bir deneyin ve yapabilirseniz çığlık atın J

      –       Biliyorum vazgeçilmezimiz ama zaman zaman teknolojiden uzaklaşın.

   Bunlar benim son zamanlarda kendim için yaptığım değişimler. Siz de kendinizi tanıyor iseniz kendinize koçluk yapabilirsiniz ki ben ilaç tedavilerine ve kızacaklarını biliyorum ama çantalarında fluoksetin içerikli bir dolu ilaç bulunduran psikologlara ve psikiyatrilere çokta inanmıyorum. Beni benden iyi anlayacağını düşünmüyorum ki eğer beynimde nörobiyolojik sıkıntılarım yoksa ki şükür ki yok J  

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s