Daha Çok Başarılı İnsanlar

  Son günlerde blogumla çok ilgilenememekteyim. Bunun en önemli etkenlerinden biri istihdam politikasını ve eğitim anlayışını değiştirecek projeler üzerinde çalışmamız bir diğeri ise 21-22 Mart’a yapılacak uluslararası bir yarışmanın organizasyonuna hazırlanmak (www.gloriaworldopen.com .Bu konuyla ilintili Mart başında organizasyon – başarı – İK hakkında bir yazı paylaşacağım).

  Tabii bu sürede gelişen ve değişen tempoda gördüğüm bazı şeyleri paylaşmaya çalışıyorum. Mesela bunlardan biri “başarı” anlayışı. Toplum olarak bizde “başarılı” ve “daha çok başarılı” sıfatı var. Hal böyle olunca başarılı – daha çok başarılı arasında nasıl bir fark var bunun üzerinden konuşmak gerekiyor. Ama ben “daha çok başarılı” insanların neler yaptığına biraz değineceğim.
  Efsane bir yaşam politikaları vardır. Erken kalkarlar, çok az seyahat ederler yani tatil anlamında, hedeflerine ulaşmak için çok yoğun şekilde zaman harcarlar. Bu da tüm kariyerlerine yayılırken bu tarz bir yaşam şeklide gördüğüm kadarıyla yaygınlaşmakta. Diğer yandan bu kişiler nedense hiçbir zaman programlarının dışına çıkmazlar ve vaatleri konusunda kesinlikle seçicidirler. Warren Buffet’ın deyimiyle “Başarılı ve daha çok başarılı insanlar arasındaki fark, daha çok başarılı insanların neredeyse her şeye ‘hayır’ diyebilmeleridir.” Bu insanlar sınırlarının çok farkında olarak ‘evet’ diyerek ileride kendisine gelebilecek olumsuzlukları kestirebilmektedirler. Bu bağlamda beyin güçlerini koruyarak bir tasarruf sağlarlar ve buda onlara kendi alanlarında yüksek derecede başarı sağlar. 
  Birde  bu insanların harika bir sirkadiyen ritimlerini bozmama adına uyku düzenleri vardır. Kesinlikle bundan taviz vermezler. Çünkü en iyi performansın dinç ve sağlıklı bir bedenden geçtiğini bilirler. Diğer yandan ne olursa olsun bir durumun özüne inme gibi bir yapıları vardır ve bu olay onların mantıksız düşünmelerini engeller. Yani ne yapıyorsan özünde ne var sorusunu kendinde bulman gerekecek. Ve son olarak hayatlarının her noktasında derli toplular. Evde,işte, nadir gittikleri tatillerde … J
Not: Kusura bakmayın başarısız insan olmadığı için daha çok başarılı olarak isimlendirdim 😉  
     

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s