Karar Verirken Neye Önem Verirsin

  Geçenlerde sosyal medyada bir paylaşımı okurken hayatımızı bir kahveye ve iş, çevre ve toplumdaki konumumuzu ise bardağa benzettiğini fark ettim. Biz kahve içerken masada duran plastik yada ucuz görüntülü bardaklar yerine sanki tadı değişecekmiş gibi en şık bardakları seçeriz. Bu da hayatın yani kahvenin tadını almak yerine onu tutmak adına araçlar olan fincanları yani iş,  çevre, saygınlık kavramlarını daha fazla önemseriz. Hal böyle olunca bazı şeyleri ıskalarız… Sağlık gibi !

   Kısa dönemli bir Biyofizik master maceram sırasında hocamızın verdiği ödevde beyin üzerinde bir araştırma yapmam gerekiyordu (ki bu konuda yakında bir yazıda yazmayı düşünüyorum;)). Bunun üzerine keyifle çalıştığım ödevin bana verdiği en önemli bilgi “sirkadiyen ritm”, yani senin bir bakıma biyolojik saatin. Eğer sen bu saatini bozarsan karar verirken fazlaca bir bedel ödemiş olman kaçınılmaz olacak. Çünkü sen fiziksel yorgunluğunu hissedebilirken beyin yorgunluğunu çok hissedemeyecek ve aldığın kararlara etkileyecek duruma getireceksin.  Masa düzenin, gün içi programın, akşam yemeğinde nereye gideceğin, sevgiline hediye ne alacağın, kahvaltıda ne yiyeceğin vs. neredeyse hayatının her alanını etkileyecek bir ritm bozukluğu yaşayacaksındır.
  Bu bağlamda kendinize mutlaka bir zaman çizelgesi hazırlayın ve hayatınızı bazı kaçamaklar haricinde bir rutine oturtun. Sabah şu saatte kalkacağım, şu kıyafetleri giyeceğim, sabah kahvaltısında şu şekilde besleneceğim vs… Yapabilirseniz Pazar akşamından tüm haftalık giyecek kıyafet seçiminiz yapın. Hatta Barack Obama gibi kıyafet konusunda sade şeyler seçerek zaman kaybetmemiş olabilirsiniz. Bunları yaparken tüm ritmi koruyacak minimum 7 saatlik uykunuzu alın ve gece yatmadan mutlaka ertesi günü ne yapacağınızı düşünün ; )
   Naçizane fikrim, sağlığınızı koruyup hayatta diğer olan şeyler karşısında kahvenizin tadını çıkarın 😉  Kararınızın sağlığınızda yana olması dileğiyle… Mutlu yıllar …
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s