"Depresyon" Geleceğin Başrolünde

  Yaşam denilen olgu gün geçtikçe teknolojinin yardımıyla daha kolaylaşıyorken farkında olmadan bir şeyler de kendimize göre anlamsızlaşıyor. İş hayatımız, karımız-kocamız, sevgililerimiz, arkadaşlarımız ve günlük yaşamımız… 
  Hayatımızın içinde yer alan her şey aslında daha da zor hale geliyor ya da kendimiz tarafından getiriliyor. Bu zorluklar karşısında dirayet gösterenler hayatına bir şekilde devam ederken aynı dengeyi sağlayamayanlar bir boşlukta yer alıyor ve “depresyon”a giriyorlar.
  Bana göre yaşadığımız çağda bu amansız durum yakın geleceğin hiçbir şekilde tedavi bulamayacağı hastalık olacak. Evet bilim insanları duygusal düzenlemelerde  gerekli  nörotransmitter olan serotonin eksikliği için PROZAC gibi hafızada, odaklanmada hatta cinsel sorunlar çıkarabilecek ilaçlar üretebiliyor. Ama daha büyük yıkımlara neden olabilecek durumlar gerçekleşebiliyor da… 
  İnsan oğlu neredeyse yapı olarak kusursuz iken neden aslında kendinden bu denli kopabiliyor. Benim şahsi fikrim zaman içinde  teknolojik anlamda gelişen bizler Aile bağımızdan, mahallelerimizle ortaklaşa yapılan etkinliklerden ve buna benzer insan iletişiminin yoğun olduğu durumlardan uzaklaşıyoruz. Yeni maddi lüksler yaratıyor ve onlara ulaşmak adına tekrar sinir sistemlerimizi altüst ediyoruz. Kapitalist sistemin birer kölesi olup, tüketim toplumu olmanın yanı sıra asıl tükenenlerin bizler olduğunu ıskalıyoruz.    
  Evet insanoğlunun asla başa çıkamayacağı ve günbegün artacak bu hastalık için ilaçlar, doktorlar bence çok etkin olamayacak. Olgun bireyler bu hastalıkla başa çıkamazken yanı başımızda büyüyen yada büyüyecek çocuklarımız ise dengesi farklı yönde giden dünyaya teknolojinin getirdiği kolaylaştırıcılarla bizlerden daha hızlı şekilde yüzleşecek ve olgunlukla savunma mekanizmasını geliştirenler gibi savunma gösteremeyecek ve hızlı şekilde çöküş gösterecek.
  Umalım da toplum olarak çöküşü yaşamadan önce
  • Aile, arkadaş bağlarımızı güçlü tutabilelim
  • Komşumuzla selamlaşıp, yardımlaşabilelim
  • Biri düştüğünde koşup yardım edebilelim
  • Düşünebilen diğer canlılar gibi yaşama değer katabilelim… Yoksa “depresyon”un getireceği yıkım daha şiddetli olacaktır. 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s