Richard Branson’un Verimlilik Haritası

    400 den fazla şirketi olan Virgin Grubunun kurucusu ve Forbes’a göre İngiltere’nin 7. zengini  Sir Richard Branson derki “Verimliliğin anahtarı egzersizdir.” Ama bunu spor yapmak olarak algılamamak gerekiyor,hayatınızda yaptığımız çalışmalarımız olarak düşünelim . 
   Çalışanlarınızı ve şirketinizin genelini geliştirecek ve onları mutlu kılacaksanız yapmanız gereken çok basit şeyler vardır. Sir Richard ise bunu en iyi yapanların başında geliyor.Hem çalışanlarını mutlu etmek hem de onların verimliliğini artırmak için bakın nelere dikkat çekiyor.

1-Telefonunun seni yönetmesine izin verme: Öncelikle bir düşünelim günde kaç defa telefonumuza bakıyor ve sosyal medya,maillerimizi kaç kere kontrol ediyoruz. Asla teknolojinin kölesi olmayın.Bunu kendi Virgin blogunda dile getiriyor.
2-Yeteneklerinden biri olan “görme”ne dikkat et: Zamanının büyük bir çoğunluğunu telefonunda,tabletinde,bilgisayarında yani ekranlı ne varsa onun üzerinde geçirirsen gözlerine zarar verir ve bu da aslında senin yaratıcılığına zarar veriyordur.  Eğer zamanını bunun üzerinde geçirmek zorunda isen yeni fikirler için kendine dinlenme zamanları ayırıp aslında var olan yeteneğini köreltmemiş olursun. Kendi Linkedin sayfasında bunu şu şekilde belirtiyor,aslında ekran başında geçireceğin her an yaratıcılığını öldürmektedir.
3-Liste tut: 
– Hayatında yaptığın şey ne ise ona severek yap.
– Çok erken saatte muhasebecileri çağırma(önce kendini coşkulu hissettirecek şeylerle işine başla sonra muhasebecilerle görüş)  
– Yönetim sanatını öğren 
– Kendine büyük hedefler belirle. 
   Bu yaşam listesi Virgin Blog’da paylaşıldı. Sizde kendinize yaşam standartlarınıza göre listeler oluşturabilirsiniz. Açıkçası ben yaklaşık 20 gündür bunu şu şekilde başlattım.Saat 06:00’da kalk gerekli temizlik hazırlığını yap ve inancıma göre dua et. Sağlıklı bir kahvaltı yap. Duş alıp yat. Gelişmemi sağlayacak kitapları edin ve oku. Ulaşabileceğin hedefleri belirle ve bunun için gerekli materyalleri topla. Aileni ihmal etme. Kişisel  değerlerini esnet ama, taviz verme. Çok konuşma,yeterli konuş. Vs.
4-Her zaman yanında bir not defteri olsun ve not al: Sir Branson en çok dikkat ettiği şeylerden biri klavye üzerinde dolaşan parmaklar yerine bir kağıt üzerinde gezinen kalemi tercih etmekte. Bir toplantı sırasında bir kağıt parçasına yazılan yazılar mı dikkat dağıtır, yoksa tıkır tıkır klavye üzerinde gezinen parmaklar mıJ Bunu ise The Virgin Way- Everything I Know About Leadership kitabında bulabilirsiniz.
5-Çalışanlarınızı Mutlu Tutun: Branson sınırsız tatilleri, stresle mücadele için meditasyon sınıflarını,öğleden sonra hafif şekerleme tadında uyumayı,esnek çalışma saatleri ve istediğin yerde çalışma gibi örneklendirebileceğimiz bir sistemi kabul etmekte. Ve bunun dünyada tüm şirketlerin yapmasını gerektiğini bunun nedeni ise iş için bunun en iyi şey olduğunu söylüyor.

   Aslında hayat senin hayatın kim ne derse desin sen istediğin gibi yaşayacaksın. Ama bence mutlu olmak için bazen ufak değişimler büyük değerler katabilir. Denemekte yarar var ne dersin ? 😉


Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s