Şef Gibi Düşün  Hepimiz bir araya gelse ve konu eğitim sistemi olsa sanırım büyük bir çoğunluk sistemin oldukça çekilmez ve basiretsiz olduğunu söyler. Baktığımızda eğitimde,  sadece çöp kutusu olarak görülen bizler ne varsa içimize atılmakta, bunun aksine yetenek ve becerilerimiz göz önünde bulundurulmamakta. Onun için doktor olacak kişi inşaatçı, nalbur olacak kişi hakim olmakta. Ama bu işi oldukça farklı ve etkin yapan bazı okullarda yok değil. “Mutfak” gibi…


  Şefler  aslında bakıldığında tam anlamıyla bir organizasyon gurularıdır. Akşam çıkarılacak yemeğin öncesinde öyle bir plan program içine girebilirler ki CEO yanında dutla uğraşan bülbül. Vardiya başlamadan önce tüm malzemeler kıyılır,ölçülür ve akşam için hazır hale getirilir. Sipariş geldikten hemen sonrasında kaç dakikada hazırlanması gerektiği ,hangi aletlerin kullanacağı ve kullanılan bu aletlerin kullanılma durumlarına göre alacağı süreler hepsi önceden hesaplanır. Bazen öyle durumlar olur ki yemek pişirme öncesinde 6 saat gibi hazırlanma süreleri olur. Böyle bir dünya olunca şeflerde şunu söylemekte “Mutfak gerçek dünya ve zamanında bir işi yapmak için odaklanman gerekiyorsa burası konsantreyi öğrenmek için başarılı bir okuldur.”

  Aslında mutfakta erkeklerin hegemonyasını neden daha çok yer aldığına anlam verebiliriz. Çünkü neredeyse askeri sistemle aynı bir sistem var. Eee adam alışkın bu tür bir davranış profilinde yaşamayı J İşin esprisini bir yana bırakırsak, en kısa zamanda en etkili şekilde neler yapabileceğini ve bunun için hangi yolları kullanacağını öyle bir sistemleştiriyorsun ki istemsiz olarak bir organizatör oluyorsun.  Bu sistemleşmiş birey artık işleri o kadar otomatik bir durumda yapıyor ki hata payı minimal hale geliyor.
  
  Şimdi bu mutfak kültüründe yer alan organizasyon mantığını kendimiz için düşünürsek öncelikle sabah  aksiyona başlamadan önce sadece 1 dk, ben bugün ne yapacağım, ne şekilde yapacağım diyerek bir sistem kurmaya çalışalım. Sonrasında başarmak istediğim şey, bugün için hedefim, iş akışımda özel amacım ne duygusunu yaratırsak sanki bir koşu parkurunda hissi doğuracaktır.  Ve ustaların yaptığı gibi bu hedef için hangi araçlar lazım bunu kendinize sorun.

  Bir işe başlamadan önce yapmamız gerekenlerin başında hangi malzemenin ve hangi bilginin önemli olduğunu bilmemiz gerekmekte. Bu şekilde zamanla hazırlayacağımız görev listemizi değerlendirecek duruma gelebileceğiz. Hatta 10 dk harcayarak 30 dk dan tasarruf sağlayacağız. Bulamadığımız kağıtlar ve dosyalar gibi zaman kaybettiren şeyler ortadan kalkmaya başlayacak.

  İşin özü bir şef gibi düşün ve iş akışını 5 yıldızlı kalitede harcarken seyret 😉


Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s