İKcılar Dikkat !!! Aman Yabancı İçin Çalışma İzni Alma

    Bulunduğu şirketlerde yabancı çalışanları olan İKcıların bildiği üzere 11 Nisan 2013’te 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu yayınlandı. Arkadaşlar bu konu sizi ilgilendiriyorsa biliniz ki önümüzdeki yıllarda bazı kolaylıklarla beraber saçmalıklarda bizi beklemekte.

   Bu kanuna göre artık bazı istisnalar dışında ikamet izni yabancının vatandaşı olduğu yada yasal olarak bulunduğu ülkelerdeki konsolosluklarımızda yapılacak. Şimdi bu kanun tabii diğer kanunlarda olduğu gibi sektörel analiz yapılmadan “çıkardık,yerse uygulayın” şeklinde olduğu için yine bir sürü aksaklıkları beraberinde getirdi. Arkadaşlar uygulama için öngörü olarak 11 Nisan 2014’ü işaret ettiler ama kimse buna hazırlık sağlayamadı. O sebeple de 31 Aralık 2014’e kadar ötelemek durumunda kaldılar. Bu tarihten itibaren ise çalışma izni alınacak yabancılar için ya yurt dışından başvuru yapılması yada mevcut durumda ikamet izninin elinde bulunması gerekecek.
   Şimdi olayın ilginç tarafı, 31 Aralık sonrasında 6458 sayılı kanunun 21/5 maddesine göre ikamet izni en çok 90 gün içinde sonuçlandırılır. Yani diyor ki “Eğer ülkede çalıştırmak istediğin uzman yabancı biri varsa o işten hayır bekleme.” Çünkü bu işin çalışma izni kısmında, 4817 sayılı Yabancıların Çalışma İzinleri Kanuna göre ÇSGB başvurusu da 30 gün içinde sonuçlanır. Yani arkadaşlar yabancı ile çalışma planı olan şirketiniz varsa 4 ay gibi bir riski göz ardı etmemesi gerekmekte. Ha birde bunun bakanlık tarafından eksik evrak bildirimi olduğunu da katarsak o zaman tam bir komedi şöleni.
   Bu belirttiğim hadise 31 Aralık sonrası ,bunun bir de bu yıl yaşanılanları vardı ki … İç İşleri,Dış İşleri,Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlıkları ve tabii ki emniyet ayağı… Hepsi bu yıl yakan top oynadı. 
   Yine bir sürü kanun, yönetmelik vs vs… Ve yine İş Güvenliğinde ve diğer uygulamalarda olduğu gibi “kaos”. Hayırlısı…
   
    Diğer yandan son yıllarda mülteci olarak gelen binlerce kişi için bu şartlar aranmamakta… Bilmem anlatabildim mi ? 😉
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s