İnsan Kaynakları Kırsalda Yok… Mu Acaba ?

   Geçtiğimiz günlerde bildiğiniz üzere Kurban Bayramını farklı şekillerde kutladık. Bazılarımız fırsat bu fırsat diyerek tatil bölgelerine giderken, bazılarımız inandığı din gereği yaratıcıya yakınlaşma adına kurban keserken, bazılarımız ise cellatlarla, dini görevlerini yerine getirmek isteyenleri aynı kefede yargılayarak geçirdi. Eee bende bu vesileyle geçmiş bayramınızı da kutlarım 😉

    Bayram vesilesiyle bulduğum tatil imkanımı memleketim Kırşehir ili Mucur ilçesinde geçirdim. Tarım bölgesinde hava,su ve insan tarifi oldukça farklılaşan sıfatlar alabiliyor. Geçirdiğim zamanda tekrar ve tekrar gördüğüm, bu kadar değerli bir yapıyı görmezden gelmek …
    Bu ortamda yaşayan ve günümüzde farklı sektörleri analiz imkanı bulan biri olarak tarım sektörüne verilen önemi (önemsizliği) halen anlamış değilim. Daha öncesinde de bahsettiğim üzere Türkiye’de çalışan her dört kişiden biri tarım sektöründe istihdam edilmektedir. Bunun da %83,8’i kayıtsızdır. Tarım sektöründe istihdam edilen 15 yaş ve üstü işgücünün çok büyük bir kısmı ya kendi işletmesinde ve kendi hesabına ya da aile işletmesinde çalışmaktadır. İstihdam edilen kadın nüfusunun neredeyse tamamı %96,2 kayıtsız.
   Bunun üzerine yanlış devlet politikaları, çiftçinin değil de aracıların kazanması, son yedi yılda mazot maliyeti 3,5-4 kat, tohum gübre ve yem 3-4 kat, elektrik 2-2,5 kat artması İNSAN KAYNAĞI kavramını havada bırakıyor. Ama bu kaynak yılmadan üretime devam ediyor.
   Ülke olarak bu konuda bilinç düzeyimiz oldukça vasat iken bu değere gereken önemi veren Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)’nün önerisi üzerine 2014 yılını Aile Çiftçiliği Yılı ilan ederek bazı gerçekleri işaret etmekte. Çünkü çiftçi, dev kapitalist işletmeler karşısında eriyor. Bu kaynakta artık zamanla yok olma tehlikesinde.
  Peki biz sadece İNSAN KAYNAĞI’nı ofislerde, fabrikalarda vs. varsayarak  yaşamaya devam mı edeceğiz ?   
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s