İş’in Fıkrası

     20 Haziran 2012 tarihinde kabul edilen ve 10 gün sonra Resmi Gazete’de “6331” diye bir sihirli değnek ortaya çıktı. Peki bu sihirli değnek bize ne getirecekti ?
– Bu çıkış tarihine kadar son sekiz yılın  kayıtlı ölümlü iş kazası yaklaşık 9.000 kişinin daha da artmaması
– İş kazasının en çok görüldüğü inşaat, tarım, taşımacılık ve madencilikte artık daha fazla kazanın yaşanmaması
– Tarımda kayıt dışı çalışan ve öldü mü, uzuv kaybı var mı, neye kurban gittiği belirsiz çalışanlar için belki farkındalık 
– Ölümlerle sonuçlanan iş kazasının aslında genç nüfus artış hızına darbe vurmasını engelleme
– Mesleki hastalıklar sonucunda maddi, manevi yıpranan ailenin  toplumsal çöküşüne engel olmak 


   Bunlar acizane benim aklıma gelenler. Eee tabii bu geçen iki yılda bunlar sağlandı mı, tabii ki hayır. 2013’te “1235”, 2014 daha bitmeden 1274 kayıtlı ölümlü iş kazası … Birde işin diğer tarafında bunu engellemek için ne yapıldı ?

  Ortaya binlerce İş Güvenliği Uzmanı çıkardılar (ki bunlardan biri de benim) ve dediler ki al sana diploma, git çalışacağın yerleri kolaçan et varsa bir aksaklık bize rapor et. Tamam da verdin adamlara 3-5 ayda “A ve B Sınıf ” belgeyi sonra gitti bu cengaver arkadaşlar tecrübesizce yapmaya çalıştılar işlerini. Ama sen sistem kurmazsan bu çömezler ne denetleme yapabilir ne de işin gerçek anlamında bilincinde olabilir, ki çoğu işsizlikten saçma sapan uygulamalara girerken… Hadi bunlara göz yumduk diyelim, bu işe yıllarını vermiş profesyoneller raporlarını hazırladı, bu anda senin yaptırımların ne denli etkili. Hadi devlet ve uzman süper uyum içinde çalıştı, ya işçi ve işveren  bu misyonu benimsedi mi, yoksa yine devletin saçma sapan uygulaması deyip cami-kılıf meselesi gibi mi… 
  Aslında neresinden tutarsan tut elinde kalacak bir sihirli değneğimiz var . Ama bence bize değneklerden çok bu kazaları engelleyecek en aşağıdan, en yukarıya bir kültür gerekmekte. Çünkü bizim çalışma kültürümüz ölüm, hastalık, sosyal çöküş vb. şeylerden başka bir şey getirmeyecek. Yani biz  her gün yeni yeni 6331’ler çıkaralım, bu işi çözemeyiz. Değişim şart ve bunu 1-2 yılda yapmamız mümkün değil. 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s