Tek Kültür Tek Dünya

       Geçenlerde Antalya’da şehir içi toplu taşımayı kullanırken bazı şeyleri gözlemleme fırsatım oldu. Kalkıp da şimdi yaşadığım olayı anlatmayacağım, ama aldığım dersi tabii ki de…
      Bildiğiniz üzere  Antalya oldukça farklı kimlik ve ulus insanın gelip gittiği bir şehir. Bu anlamda baktığımda farklılıkların aslında yavaş yavaş herkes tarafından kabul görmesi ve bununla beraber dünyada tek bir kültür oluşma durumu yaşanıyor olması, yani küreselleşmeye doğru gidiyor olması…

    Küreselleşme sadece şirketleri,piyasaları etkilemiyor,aynı zamanda kişisel alanlarımıza da etkisi altına almaya çoktan başladı. Kişisel olmayan kaynakların yanı sıra başka ülkelerden gelen insanların evlerimize,toplumumuza girmesiyle kişisel yaşamlarımız farklılaşmaktadır. Küreselleşme bizim günlük yaşamımızı da etkilemiştir. Artık aile, toplumsal cinsiyet rolleri, cinsellik, kişisel kimlik, diğer insanlar ve işimizle ilişkimiz gibi kişisel ve mahrem yönlerimizi yeniden tanımlamaya zorlanmaktadır. Şu anda insanlar yaşamlarını biçimlendirmek için elde ettiklerinden fazlasını elde ediyor. Eskiden insanlar bulundukları topluluklardan etkilenir, yaşam biçimleri ve etik anlayışları bu bağlamda gelişirdi.
     
    Küreselleşme koşullarında kişiler artık kendi kimliklerini etkin olarak kendileri oluşturduğu bir bireycilik anlayışı oluşmaktadır. Önceleri seçimleri ve etkinlikleri yöneten toplumsal etkenler zayıfladı. Geleneksel kimliğimizden sıyrılıp yeni kimlikler oluşturmaya başlıyoruz. Değişen dünyaya sürekli adaptasyon sağlamak için sürekli değişim içine giriyor ve günden güne evrimleşiyoruz. Bugün ne giydiğimiz,ne marka kullandığımız,boş zamanlarda neler yaptığımız  öz kimliğimizi yaratma sürecindeyiz. Bakıldığında ise tek kültüre doğru bir eğilim görünüyor. 
Dünya ise tek kültür olma yolunda hızla ilerlerken bana  göre de etkenleri şu şekilde şekillendirebiliriz.
1-Amerikan ve İngiliz kültürü televizyonla evlerimize girerken, farklı ülkelerdeki programlarda onların evlerinde yer alması.
2-Fabrika, pazar ve yönetim yapılarıyla farklı kıtalarda ve ülkelerde yayılan şirketlerin etkileriyle oluşan birleşik küresel ekonomi.
3-Büyük şirketlerin yöneticileri gibi  sürekli ülke ülke dolaşan kişilerin, kendi kültüründen çok kozmopolit bir kültüre sahip olması.
4-Ortak savunma birlikleri, çokuluslu bankalar, finansal kuruluşlar, BM ve ticaret anlaşmaları v.s.
5-Elektronik iletişim aletleri (telefon,internet v.b.)
   Ee hal böyle olunca değişim içinde bizler nasıl daha farklı şekiller alacağınız zaman gösterecek. Benim öngörüme göre bu tek kültür olayı çokta uzakta görünmemekte. Hadi hayırlısı 😉
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s