Hadi Gelin Okyanusumuzdaki Lideri Çıkaralım

   Bu sıcak günlerde kim istemez ki şöyle denize girip serinlemeyi ve o muhteşem deniz kokusunu içine çekmeyi. Hele de bunu sonsuz gibi içine çeken okyanusta yapmak… Bu bizi içine çeken okyanusun maviliğinde aslında baktığımızda keşfedilmeyi bekleyen bazı türlerden bir haber şekilde yaşamaktayız. Peki ya kendi kurumlarımızda ve organizasyonlarımızdaki yeteneklerden halen bihaber isek?

   Mavi Okyanus Liderliği denilen bir yaklaşım şirketlerdeki açığa çıkmamış yetenekleri ve enerjiyi ortaya çıkarmakta kullanılmaktadır. Liderlerin en değerli kaynakları olan zamanı korurken çalışanlarının en iyi yönlerini de ortaya çıkarabilmek için neleri değiştirmek gerektiğini net bir şekilde anlamalarını sağlamaktadır. İlgisiz çalışanların bağlılığını yeniden sağlamak için liderlere hangi eylemleri yok etmeleri, azaltmaları, yükseltmeleri ve yaratmaları gerektiğini göstermektedir.
   Bu liderlik anlayışıyla diğer liderliklerden ayrılan en temel özelliklerden biri , insanların davranış ve eylemlerini değiştirmek;  değerlerini, niteliklerini ve davranışsal özelliklerini değiştirmekten çok daha kolaydır. Yapılan araştırmalarda etkin ve doğru geribildirim, rehberlik alan herkes eylemlerini değiştirebilmektedir. Söylediğim gibi belki karakter ve özümüzdeki biz değişemeyebiliriz, fakat bu liderlik yöntemiyle eylemlerimizde değişim sağlandığında bulunduğumuz kuruma katkımız en üst seviyede olacaktır.
   Bu liderler,diğer liderlerden çok daha etkili şekilde piyasanın içinde yer alıyor ve asıl piyasada çalışanların çalışabileceği ve onları anlayabilecek liderlik özelliklerini barındırma yeteneğine sahip bireyler yer alıyor. Bu da uygulama maliyetlerini minimal hale getirmekte.
   Bana göre en önemli kısmı …
   
   Her kademede bu anlayışı benimsemiş liderlerin olması … Çünkü üst, orta ve en temel bölümlerde bu liderlerden olduğu taktirde, en üstteki lider piyasa koşullarını en alt kademedeki benimsenmiş lider tarafından alacak ve buna göre en etkin kararları verebilecek. Liderlik kabiliyetlerini ön saflara kadar genişletmek ciddi bir çalışan kitlesi içindeki gizli yetenekleri ortaya çıkaracak ve güçlü bir şekilde dağıtılmış liderlik yaratmış kurum,performansını en ulaşılabilir yere getirecektir.
   Bu liderlik özelliğinde daha az zaman ve emek harcayarak dönüşümü gerçekleştirir, çünkü liderler oldukları gibi olmaktan vazgeçmek zorunda değiller. Sadece her gün yaptıkları işleri değiştirecekler aslında.  Bunu yapan kurumsal firmalar bence son yıllarda damgasını vuracak bir çalışan ve kurum bağı kuracak ve potansiyelinin çok ötesinde başarılara imza atacaklardır.

   Şimdilik diğer ülkeleri takip edelim , ne de olsa bize gelmesi çokkkk zaman alacaktır 😉

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s