Ya Yemişim İK’sını Bölün Gitsin

    Dünyaca ünlü iş danışmanı Ram Charan’ın geçenlerde okuduğum bir makalesinde , kendisinin de radikal olarak kabul ettiği,  İK’yı ikiye bölün demekte. Bunu ise şu şekilde ifade etmekte…
    Diyor ki ; İKY (yönetim ) ve İKLO (liderlik ve organizasyon) diye ikiye ayıralım. İKY’de tazminat,özlük hakları,bordro ile ilgilenecek. CFO,  yani Türkçeleştirirsek Finans Baş Sorumlusuna bağlı çalışacak ve CFO’da tazminatı sadece bir gider olarak görmekten ziyade bunun yetenek yönetiminde kullanacağını bilecek. İKLO’da ise insanların şirketteki yetkinlikleri üzerine eğilecek ve direk CEO ile bağlantılı çalışacak. 
    Aslında bakıldığında benim de hep hayalini kurduğum böyle bir yönetim anlayışı. Ama gelgelim ki Türkiye’de  yakın zamanda böyle bir yönetim anlayışının gerçekleşmesi zor gibi. Sektörel olarak ele aldığımızda çoğu şirketin halen personel yönetimiyle gemisini yürütürken ve insan kaynağını vazgeçilebilirler listesinin en başında tutarlarken,  bu şekilde bir anlayışın bizim toplumumuz için gerçekleşmesi oldukça güç.
    Baktığımızda firmalar kendi ayaklarına kurşun sıkmaktan başka bir şey yapmadıklarını  görememekte ve değişen,gelişen dünyaya ayak uydurmak adına insan kaynağının gelişmesiyle ilgilenmeye sırt çevirmektelerdir.
    Yani işin özü Ram Charan bizim için ütopik gelecek bir çözüm önerisinde bulunmakta. Ama bu hayali gerçekleştirebilecek firmaların olduğuna inancım var ,onlar halen bunun farkına varamayacak olsalar da J


   Ram Charan’ın kitapları ve kendisi hakkında daha kapsamlı bilgi sahibi olmak isteyenler aşağıdaki adresinden ulaşabilirler. Oldukça katkı sağlayacağı düşünceleri var,okuyun göreceksiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s