Potansiyel İyi Bir Koz…

      Geçen ay Harvard Business Review dergisinde, İnsan Kaynakları alanında çalışanların mutlaka dikkat etmesi gereken bir makale vardı. “It’s not the how or the what but the who” kitabının yazarı Claudio Fernandez-Araoz makalesinin başlığı olarak “Potansiyel,neden artık zeka , deneyim ve yetkinliklerden daha iyi bir koz?” kullanmış. 

     Derin ve anlamlı konuların yer aldığı makalede potansiyelin alametifarikaları olan 4 vasfını
   – Merak
   – İçgörü
   – Bağlanma
   – Kararlılık olarak belirtmiş.
      
  Son olarak Claudio makaleyi şu altın sözlerle bitirerek yeni bir bakış açısı için bizlere ışık tutmuştur.  
     “Dünyada şirketler,sektörler ve meslekler öyle hızlı değişiyor ki birkaç yıl sonra bile başarılı olmak için gerekli olacak yetkinlikleri öngöremiyoruz. Dolayısıyla en büyük potansiyeli olanları tespit etmek ve geliştirmek büyük önem taşıyor. Zorlu hedefleri mükemmel bir biçimde başarmak için güçlü bir motivasyonu olan,grubu bireysel ihtiyaçlarının önüne koyacak alçakgönüllülüğe sahip, yeni fikir ve alanları keşfetmeye iten doyumsuz bir merak duygusu olan, diğerlerinin görmediği bağlantıları görmelerini sağlayan keskin içgörüleri olan, işe ve etrafındaki insanlara güçlü bir bağlılık duyan, aksaklıkların ve engellerin üstesinden gelme kararlılığı bulunan kişileri arayın.
      Bu zeka, deneyim,performans ve özellikle liderliğe ilişkin belli yetkinlikleri unutmak manasına gelmiyor. Ancak organizasyonun her kademesinde potansiyeli işe almak ve yüksek potansiyeli olanları etkin bir biçimde geliştirmek ve muhafaza etmek artık en büyük önceliğimiz olmalı. “
      Açıkçası HBR dergisinin Türkiye’de çıktığı ilk sayısından beri takip eden biri olarak çok  kaliteli makaleler okudum ve tekrar bu başarılı ekibi huzurunuzda tebrik ederim. Sizlere de naçizane önerim, dergiye üye olup gelişmelerin direk içinde yer almanız.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s