Yardım Eden Biz…

   
   Ne güzeldi eskiden yardım etmek ve yardımlaşmak. Köylerde “imece” diye bir tabir vardı. Kırsal topluluklarda köyün zorunlu ve isteğe bağlı işlerinin köylülerce emek birliğiyle gerçekleştirilmesiydi. Birçok kimsenin toplanıp elbirliğiyle, bir kişinin ya da bir topluluğun işini görmesi ve böylece işlerin sırayla bitirilmesiydi. Diğer yandan yardımlaşma bizim ata sporumuz gibiydi “koşardık” ne olursa olsun,birinin başı sıkışsa . Eee ne oldu da değişti bunlar ?

    Şimdi günümüzde en etkin kullandığımız sözde yardım aracımız sadece sosyal medya . Ne yaparız yardım olarak “#” ve “@” yazar sonra nereye ulaşacaksa yardımımız basarız klavyenin tuşuna ve  sonrasında koyar başımızı sıcacık yastığımıza…Ertesi günde gideriz eğlencemize. Sözde toplumsal duyarlılık örneği olur ve bireylerin yardımında öncülük etmiş varsayarız kendimizi. Ee,sorarım peki aynı duyarlılığı kendi başımıza bir felaket geldiğinde de yeterli görür müyüz? 
    Olay artık o kadar değişti ki sözde yardım yapacağımız yerlere giderken bile bir ihtişam bir reklam…Ne oldu bizim inancımızdaki “veren elin alan elden haberi olmayacak ” olgusuna.
  Neyse sanırım, son yıllarda yaşadığım bu empati yeteneğimizin gelişmediğini gösteren olaylardan dolayı , köyde yaşayıp büyüyen biri olarak  yine en iyisi yurdum insanın yaşadığı kırsal alan ve orada yaşayanlar…
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s