23 Nisan Çocuk Bayramı Ama Hangi Çocuklar İçin?
   Türkiye’de çocuk işçiliğinin %40’dan fazlası tarımda gerçekleşiyor ve bu sektörde çalışan çocukların önemli bir bölümü 15 yaşın altındadır. Bu çocuklar için 23.Nisan acaba ne ifade ediyor? Bu çocuklar Türkiye’de en ağır koşullarda çalışan çocuklar. Mevsimlik tarım işçiliğinin en ağır ve de sahipsiz emekçileridir. Ülkemizde yeterli geliri olmayan, az topraklı veya topraksız aileler ile kentlerdeki işsiz ve yoksul ailelerin, geçimlerini sağlayabilmek için göç edip mevsimlik iş gücü olarak çalışmaya gidiyor hem de ne çalışma. Türkiye’de yaklaşık 1,2-1,5 milyonluk mevsimlik tarım işçisi var ve bunların yarıya yakını 15 yaşından küçük. Bunlar “eğitim, sağlık, sosyal güvence, ücret, barınma ve yerleşim” olanaklarından yoksun bir biçimde hayata tutunmaya çalışıyor. Maalesef dünyada da durum böyle. Tüm dünyada çocuk işçilerin %70’i tarım sektöründe çalışıyor. 
      
  Tarım özellikle çocuklar açısından en tehlikeli çalışma alanlarındandır. Özellikle kız çocuklarının yükü ağırdır. Çalışan kızlar çoğu kez tarımsal iş gücünün görünmez bir parçasıdır ve özellikle dezavantajlı konumda yer alır. Çünkü, tarımsal işlerin yanı sıra ev işleriyle de uğraşırlar”. Başta tarımda olmak üzere, çocukların çalışma yaşamına atılması, Türkiye’de de önemli bir politik ve toplumsal sorundur. Türkiye’de çocuk işçiler aileleriyle birlikte 4-7 ay süreyle, çoğunlukla bitki çapalama, ot alma, hasat, su taşıma, yakacak toplama gibi bitkisel üretim işleri ile ahır bakımı, hayvan bakımı vb. işlerde çalışmaktadır. Bu çocukların çalışması açısından tarım kayıt dışı bir iş alanı ve sektör olup, çocukların iş güvenliği yoktur, yaralanmaları veya hastalanmaları halinde ödeme alamazlar ve işverenlerin olumsuz davranışlarında ve çalıştırılma koşullarında koruma talep edemezler.

         Çocuklar için güneş, aşırı sıcak, soğuk, rüzgâr, toz, yetersiz ve güvenli olmayan alet ve makineler, tehlikeli kimyasallar ile koruyucu donanım olmadan çalışma, ağır yük ve tehlikeli hayvanlar risk oluşturmaktadır. Çocuk işçiliği sorunu çözülmeden bir ülkenin kalkınmasından söz edilemez. Çünkü çocuk ülkelerin geleceğidir. Özellikle tarımda çocuk işçiliğinin önlenmesinde toplumsal duyarlılık şart.


       23.Nisan çocuklara atfedilmiş en büyük hediye ve bayramdır. Bu bayram her çocuk için bir şeyler ifade edilmeli. Ama hem ülkemizde hem de dünyada milyarlarca çocuk çalışırken Bayram kimin için ne ifade ediyor ve ne ifade etmeli?, bunun da yanıtını aramak gerekiyor. Burada bir de trajikomik bir durum var; hukuksal düzenlemeler açısından Türkiye’de düzenlemeler bulunmaktadır. Türkiye bu sözleşmelere dünyada ilk imza koyan ülkelerdendir. Gel gelelim ki sonrası yok. Mevcut yasaların ve imza koyulan uluslar arası sözleşmelerin etkin bir biçimde uygulanması çocukların sağlıklı bir geleceğe kavuşmaları açısından önemlidir. Bunun için, Yasaların varlığından çok, işlerliği ve izlenebilirliği önemlidir ve tabi bir de bizlerin duyarlılığı. Yaşasın tüm dünya çocukları için 23.Nisan 


Not: Ankara Üniversitesi İnsan Kaynakları ve Kariyer Danışmanlığı bölümünde “İnsan Kaynaklarının Kırsal Alandaki Eğitim Üzerine Etkileri” konulu tezimin danışmanı Prof.Dr. Bülent Gülçubuk’un çocuk işçiliği konusundaki duyarlılığını sizlerle paylaşmak istedim.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s