İş Sağlığı Ve Güvenliği …

              Çalışanların sağlığını koruma alanındaki ilerlemeler, ILO için her zaman öncelikli bir konu olmuştur ve bugün de öyledir.  1970’lerden bu yana sürdürülen yoğun çabalara karşın mesleki kazalar ve hastalıklar bugün de hayli sıktır. Bu durumun topluma ve işyerlerine, bu arada elbette etkilenen işçilere ve ailelerine maliyeti hala kabul edilemez düzeydedir.
            Her yıl 250 milyonu aşkın iş kazası meydana gelmektedir. İşyerlerindeki tehlikeler ve çalışanların maruz kaldıkları tehlikeli maddeler yüzünden her yıl 160 milyon civarında kişi hastalanırken, mesleki hastalıklar ve kazalar yüzünden ölen işçilerin sayısı 1.2 milyon olarak tahmin edilmektedir. Bütün bu olumsuzluklara,ilerlemenin kaçınılmaz bedeli olarak hoşgörü gösterilemez. Mesleki hastalıkların ve kazaların getirdiği olumsuzlukların azaltılması, hiç kuşkusuz insanların çektikleri acıların azaltılmasına da katkıda bulunacaktır.
            Sözü edilen olumsuzluklar, işletmelerin rekabet gücü üzerinde önemli bir yük oluşturmaktadır. Yapılan tahminlere göre, işle ilgili hastalıklar ve yaralanmalarla ortaya çıkan tazminat, yitirilen işgünü, üretimin uğradığı kesinti, eğitim ve yeniden eğitim,tıbbi masraflar ve benzeri sonuçlar yüzünden ortaya çıkan yıllık kayıp, dünyadaki ülkelerin toplam gayrı safi ulusal hasılalarının %4’ünü bulmaktadır.
           
        Ülkemizde son yıllarda bu konuda sürekli yeni kanunlar,yönetmelikler  ve yaptırımlar ortaya çıkmasına rağmen uygulamada halen oldukça basiretsiz olduğumuz su götürmez bir gerçek. İşverenlerin oluşturmuş olduğu ,kanunlara azda olsa uyalım ve ceza almayalım,düşüncesinin yerine,çalışanlarının sağlığını korumanın asli görevlerinden biri olması olgusunu kendilerinde yaratmaları gerekmektedir. Bu bağlamda iş kazasına ve meslek hastalıklarından dolayı yapılan ödemeler yanı sıra iş gücünde zayıflama, diğer kalemlerle beraber üretimin yavaşlamasına yol açarak ülke ekonomisine büyük darbe vurması engellenebilir.
         Bu sebeple bulunduğunuz konumlarınız ne olursa olsun ,şahsi fikrim “İş Sağlığı ve Güvenliği” ne dikkat edin ve ettirin .
Karikatür: Kürşat Zaman
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s