Sektörlerde İnsan Kaynağı Dosyası – 2

      Turizm sektörü bu aylarda yavaş yavaş hareketlenmeye başlıyor. Bu döneme kadar  bazı departmanlar eğlence planlaması yaptı , bir başkası mevcut çalışanlarına eğitimler verdirerek daha kaliteli hizmet anlayışı adına sürekli bir çalışma içinde yer aldılar. Ne de olsa “ölü sezon” diye tabir ettikleri bu dönemde ne kadar çok çalışılırsa sezonda başarının meyvelerini çok daha iyi yiyeceklerini bilmekteler. Bu bağlamda bakıldığında ise bu süreçte her zaman dediğim gibi en temel olan “insan kaynağı” eğer o varsa her şey var o yoksa …

      SGK ve TÜİK verilerine göre Türkiye genelinde, konaklama tesisleri, yiyecek içecek hizmetleri ile sektörün diğer kesimlerinde  1,3 milyona yakın kişi çalışıyor. Bunlardan 360 bini konaklama tesislerinde istihdam etmekte. Ama bu ortalamayı sezonda 450 bin olarak görürken ölü sezonda 240 binde görmekteyiz. Yani o dönemde istihdam dışı kalan 210 bin kişi. Bardağın dolu tarafından baktığımızda bu sektörde kayıt dışılık %30. Ama ben yine kötü polis olarak 210 bin kişi bu dönemde ne yapıyor diye soruyorum. 
      Geçenlerde bazı görüşmeler sırasında bu çalışanlara ,istihdamda olmadıkları sürede neden yurt dışında sezonluk istihdam sağlanmıyor diye bir fikir ortaya attık. Bu da ; sözleşme ile deniz ve nehir gemilerinde çalışmak veya Birleşik Arap Emirlikleri , Katar v.s. gibi petrol zengini ülkelerde bu ölü sezonda bu insanlara istihdam sağlayarak değerlendirmek. Hem dolaylı istihdam, hem de ülkeye döviz sağlamış olacağız. Sonuçta yaptığımız bazı uluslararası görüşmelerimizde bizim elemanlarımızla çalışmaktan oldukça memnunlar.  Evet bakıldığında oldukça güç, ama olması imkansız değil. 
Denklem basit ; Nisan 15 – Ekim 15, 6 ay  Türkiye;  
                         Ekim 15 – Nisan 15, 6 ay yurt dışı 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s