Alex Ferguson Yönetim Anlayışı

Alex Ferguson kariyerinin 26 yılını İngiliz Kulübü Manchester United takımında geçirdi. Bu süre zarfında sayısız başarıya imzasını atarken kendi geliştirdiği bazı metotları uyguladığını görmekteyiz.

Bunları 8 başlık altında incelersek;

     1-      Sağlam Bir Temel
Genelde yöneticiler her konuda uzman kişilerle çalışmak ister. Tabii bu da en mantıklı olarak görülebilir . Ama  gerçek anlamda yıkılmaz bir kale oluşturmak düşüncesindeysek öncelikle tecrübesi az yetenekli kişileri toplamak ve onlara takım ruhunu aşılamak gerekir.
    2-      Yeniden inşa edecek cesaret göstermek
Tüm organizasyon yapılarında görüldüğün üzere değişim korkutucu olmuştur. Ama gelişim için tek reel değişimi sağlamak ve buna direnç gösterenlere karşı çelik kadar güçlü cesarete sahip olunması gerekmektedir. Aksi taktirde inşasını düşündüğümüz yapı en yakın zamanda kendini bırakacaktır.
    3-      Yüksek standartlar belirleyip herkesin buna uymasını sağlamak
Eğer gerçek bir başarı istiyorsak kaliteli bir eğitim verilmesi gerekmektedir. Sonrasında ise yüksek performans, yoğunlaşma, konsantrasyon ve hızla ilgilidir. Bireylerde bunu  aldıkları kaliteli eğitimlerle gerçekleştirmektedir.
    4-      Kontrolü elden  bırakmamak
Yaptığınız işte birlikte çalıştığınız takım arkadaşlarınızın yönetimi sizdeyse onları kontrol etmek adına tüm gücün kendinizde olduğunu onlara bir şekilde göstermeniz gerekmektedir. Aksi taktirde herkes kendine göre bir yol çizmeye çalışacak ve bu da kurulması istenen yapının zarar görmesine neden olacaktır.
    5-      Doğru zamanda doğru mesajı vermek
Kimse eleştirilmekten hoşlanmaz. Eleştirildikçe daha iyiye giden çok az insan vardır. Oysa cesaretlendirmek çok daha iyi sonuç verecektir.
    6-      Galibiyete hazırlanın
Pozitif, maceracı ve gözü pek olmak sizi galibiyete ulaştıracaktır. Aynı zamanda size destek verenlerin daha fazla yanınızda duracağını göreceksinizdir. Bu da size ekstra güç sağlayıp galibiyetinize büyük destek sağlayacaktır.
    7-      Gözlemin gücüne güvenin
Gözlem, yönetim anlayışının son bölümüdür. Çoğu insan gözlemin gerçek anlamını bilmemekte ve bu konuda kendilerindeki eksikleri görememektedir. İşin özü olan biteni görebilmek ya da görmeyi beklemediğiniz şeyleri görebilmek.
    8-      Adaptasyondan vazgeçmeyin
Değişimi kontrol etmenin  yolunun onu kabullenmekten geçmekte. Değişimi kontrol etmenin yolunun onu kabullenmekten geçtiğine inanıyorum. Aynı zamanda işe aldığınız insanlara güvenmeniz anlamına da geliyor. Personel üyelerini işe aldığınız andan itibaren, işlerini yaptıkları konusunda onlara güvenmeniz gerekmektedir. Mikro yönetim yapıp herkese ne yapmaları gerektiğini söyleyeceksiniz, birilerini işe almanızın hiçbir anlamı yok. En önemli şey durulmamak.

Anita Elberse’in Sör Alex Ferguson ile yaptığı röportajdan alıntıdır.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s