Uzman İnsan Kaynağı İçin Gereken …

      
      
     Son birkaç yılda çıkan bazı kanun ve yönetmelikler kapsamında artık İnsan Kaynakları departmanlarının yükü ağırlaşmış durumda. Tabii bundan önce de  bazı kanun ve uygulamaları yönünde mevzuatlara hakim olma durumu söz konusuydu. Fakat gelişen serbest piyasada İKcılara artık farklı misyonlar yüklenecektir.

    Mevzuatlar konusunda oldukça bilgi birikimine sahip olmaları önemlidir. Sektörel anlamda önemleri değişse de bana göre  mevzuatların en önemlileri,
  • 4857 Sayılı İş Kanunu
  • 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık  Sigortası Kanunu
  • 6331 İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu
  • 492 Sayılı Harçlar Kanunu
  • 5326 Kabahatler Kanunu
  • 4817 Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkında Kanun
  • 6301 Öğle Dinlenmesi Kanunu
  • 4447 İşsizlik Sigortası Kanunu

     Ve tabii ki bu kanunların paralelinde çıkan yönetmeliklere – ki bunlar daha önemli – en azından göz atılması gerekmektedir.  
    Diğer yandan finans alanında derinlemesine  olmasa dahi, temel kavramları anlamak ve bilanço okuyabilmek, nakit üretmenin getirisini, büyümenin ne anlama geldiğini bilmek elimizi güçlendirecektir.
     Tabii bu kadar çok kanun, yönetmelik ve finans bilgisi oluşturmak kolay değil. Ama  Malcolm Gladwell’in “Outliers” kitabında da dediği gibi bir işte uzmanlaşmak istiyorsanız 10.000 saat ayırmanız gerekmektedir. Diğer yandan iş dünyasının duayeni olarak gördüğüm merhum Sakıp Sabancı’nın “Her şeyin bir şeyini ,bir şeyin her şeyini öğreneceksin” dediği gibi gerçek anlamda bu alanda uzmanlaşmak adına eli taşın altına koymak gerekiyor.
     Bu kadar kanun ve uygulama çalışmalarında uğraşmak ,bazı konulardaki vizyon ve bilginiz ile uyumlu hale getirdiğinizde emin olun ki  görecekleriniz tahmininizden öte olacaktır 😉
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s