Bizi Biz Yapan Korku Yönetimi !

    İtalyan Rönesans hareketinin en önemli figürlerinden, tarih ve politika biliminin kurucusu sayılan Niccolo Machiavelli “Sevilen biri mi olmak, yoksa korkulan biri mi olmak daha iyidir ?” sorusuna yıllar önce şu yanıtı vermiş.”Aslında her iki özellik bir insanda bulunması zor olduğundan korkulan insan olmak sevilen insan olmaktan daha güvenli.” . 1469-1527 yılları arasında yaşayan Machiavelli’nin bu düşüncesi neredeyse 500 yıl sonra halen tartışılmakta.

   Bakıldığında birisine saygı duyma kavramımız toplum olarak oldukça farklı. Görüldüğü üzere en yakın örneklerini son 8-9 aydır televizyon,gazete, sosyal medya ve diğer kanallarla an be an seyretmekteyiz. Bu korku olgusunun yanında var olan saygı ise bizim sıcak kanlı ve acıma duygusu oluşturduğumuz kişilerde neredeyse yok denebilecek kadar az. Çünkü bizler aslında geçmişimize baktığımızda biat ve göçebe olgusunu barındıran bir toplumuz. O sebeple korkunun olmadığı liderlik özelliği bize basit ve güvenilirsiz gelir. Bu siyasetimizde de vardır şu anda oturduğunuz iş yerinde de.
   Tabii bu güç kavramını direk yaptığımızda aslında olumsuz sonuçları vardır. Eğer bir yerin gücünü elde tutmamız gerekiyorsa öncelikle korku yerine oraya güven aşılanması gerekmekte. Aksi durumda işlevsel olmaktan uzak bir davranış görülecektir. Bunun etkileri ise çalışan ya da hitap ettiğiniz kesimin yaratıcılığını ve problem çözebilme yetisinin kaybına neden olabilecektir. Ama dediğim üzere değişen bir toplum yapımız içinde yer alan biat ve göçebe olgusunun varlığı bunu ıskalayabilir.

   Sadece gören ve izlediklerinden yorum yapan biri olarak korkusuz bir oluşum bize uygun değil gibi J

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s