Google’daki Yöneticiler

         Dünyada bazı kuruluşlar vardır ki herkes oranın bir parçası olmak ister yada olmasa bile ona benzeyen yapılarda kendilerini kanıtlamak ister. Google’da tam anlamıyla bu tarzda bir şirket ve dünyada kime sorsanız “Çaycısı bile olurum.” diyecek bir yapı.
      Tamamda neden insanlar orada mutlu ? Sonuçta oradan daha yüksek maaş alıp daha mutsuz binlerce insan var. Yaşadıkları mutluluk kaynağını aslında sloganları bir nebze olsun bize göstermekte;
“Kötülük yapmadan da para kazanılabilir.”
“Takım elbise giymeden de ciddi olunabilir.”
“İş kamçılayıcı; rekabet eğlenceli olmalıdır.”
    Google, şirket çapındaki anket cevaplarını inceleyerek  her bir önemli yönetici davranışının özüne inip belirli hareketleri ve en iyi uygulamaları belirlemekte.  Şirketin herhangi bir yöneticisi;
  • Çalışanlarına mikro yönetim anlayışında hiçbir zaman bulunmamaktadırlar. Bunu yaparken de çalışan ile oldukça samimi ve saygılıdır.
  • Bağımsız çalışmaları için oldukça teşvik edici ve bu sırada zorluklarla karşılaştıkları taktirde ise tavsiye verici profil çizerek, özgürlük ve tavsiye verme arasında oldukça başarılı bir çizgi kurar.
  • Zevk alarak sorumluluk kültürünü oluşturmakta ve bunu yaparken güvendiği hissini çalışanlarına aktarır.
  • Departman içi ve diğer departman arasında çalışanlarını yaptıkları iş adına savunarak onların yüksek saygısını ve hayranlığını kazanır.
  • Ekibin büyük sorunların üstesinden gelmesi adına onlara esnek görevler vererek özgüven kazandırır ve her çalışanın, yeni başlamış dahi olsa, ekibin şeffaflık adına bu tür görevlerle onurlandırır.

      Google’ın insan analizi ekibindekiler,çalışan anketlerinden ve performans değerlendirmelerinden elde edilen verileri inceleyerek, şirketin en etkin yöneticilerinin sergilediği sekiz kilit davranışı tespit ettiler
     1.       İyi bir koçtur
     2.       Ekibini güçlendirir ve mikro yönetim yapmaz
     3.       Ekip üyelerinin başarılarıyla ve mutluluğuyla alakalı ilgi ve endişelerini dile getirir
     4.       Verimli ve sonuç odaklıdır
     5.       İyi bir iletişimcidir, dinler ve bilgi paylaşır
     6.       Kariyer gelişimine yardımcı olur
     7.       Ekip hakkında açık bir vizyonu ve stratejisi vardır
     8.       Ekibe tavsiye vermesini sağlayacak kilit teknik yeteneklere sahiptir
       Bakıldığında bir yönetici olmak oldukça sanatsal ve olağanüstü bir empati gerektirme. Yaşadığımız yeri ve yanında çalışanları daha mutlu kılmak ve bunun paralelinde onlarla daha başarılı işler elde etmek aslında çokta uzakta değil. Sadece gerçek anlamda bu çarkı işletecek mekanizmayı yaratmak ve bu mekanizmanın en temel dişlisi olan yukarıdaki yöneticileri yerleştirmek. Artık şu kayırma dönemini geride bırakıp, her sektörde etkin kişi etkin takım ve etkin iş uygulamasına geçmek gerekmekte.

Kaynak: Google  
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s